Brno se připojilo k obecně prospěšnému projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace. Záštitu nad projektem převzali primátor Petr Vokřál a první náměstek primátora Petr Hladík.
„Projekt nabízí pomoc ženám, které jejich okolí nebo okolnosti nutí k podstoupení potratu. Tyto ženy získají na bezplatné lince informace o možnostech řešení své životní situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou obrátit,“ uvedl k projektu primátor města Brna Petr Vokřál.
S projektem „Nesoudíme. Pomáháme“ spolupracují zejména gynekologové, genetici, sociální pracovníci, psychologové, rodinní a výchovní poradci, právníci, krizoví pracovníci azylových domů či duchovní.
„Projekt ‚Nesoudíme. Pomáháme' vhodně doplňuje široké spektrum pomoci, které v rámci rodinné politiky a prevence násilí město nabízí. Cením si na něm především toho, že ženám v potížích na Lince pomoci poskytuje bezplatně krizové intervence, které často zachraňují nejen vztahy, ale i životy,“ podotkl první náměstek primátora Petr Hladík.
Podobným způsobem funguje například internetová poradna Interdisciplinárního týmu města Brna určená obětem domácího násilí. „I zde jsou pracovníci našeho týmu schopni klienta informovat o možnostech řešení jeho situace a nasměrovat jej na odbornou pomoc, kterou poskytují spolupracující organizace,“ doplnil Petr Hladík.
„Díky záštitě se zvýší povědomí mezi potencionálními klientkami o rozsahu námi nabízené pomoci a o našich službách. Oficiální podpora nám pomáhá navázat a prohloubit spolupráci s místními odborníky, se kterými můžeme lépe koordinovat pomoc v Brně při řešení jak zdravotních a psychických, tak i sociálních problémů našich klientek,“ říká k významu podpory Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu „Nesoudíme. Pomáháme“.
„Z Brna a okolí se na Linku pomoci od začátku letošního roku obrátilo již deset žen a dívek. Všem jsme zprostředkovali odbornou pomoc, s většinou z nich jsme stále v kontaktu a všechny se na nás mohou i nadále obracet,“ dodává Jaroslava Trajerová.
Linku pomoci kontaktuje ročně až 400 žen; více než 70 procent z nich se cítí být pod tlakem, aby podstoupily potrat. „Těmto ženám se snažíme poskytnout veškeré informace o možných rizicích spojených s umělým ukončením těhotenství a o možnostech, jak řešit jejich sociální nebo osobní situaci. Druhou skupinou žen, které se na nás obracejí, jsou ženy, jež trpí postabortivním syndromem, tedy psychickými problémy po potratu. Ty nastávají jak okamžitě po potratu, tak i po letech od podstoupení tohoto zákroku,“ říká Zdeňka Rybová, místopředsedkyně Hnutí pro život ČR a vedoucí Linky pomoci, která pod projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ patří.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.