Přecházení ulice, nástup do vozidel MHD nebo jízda na eskalátoru. Samostatný pohyb a orientace ve městě vystavuje osoby se zrakovým postižením řadě obtížných situací. Jak jim to ulehčit, radí dlouhodobá kampaň Brna nazvaná příznačně „POMÁHEJME SPRÁVNĚ“.
V rámci projektu „POMÁHEJME SPRÁVNĚ“ vzniklo na tři desítky instruktážních videospotů. Přibližují jedenáct překážek, se kterými se nevidomí mohou v ulicích i v budovách potýkat. Jde například o chůzi po schodech nebo jízdu na eskalátoru, přecházení ulice nebo cestování v prostředcích hromadné dopravy.
Videa se skládají ze dvou částí. „Nejprve zachycují, jak by pomoc vypadat neměla, a pak ukazují správnou variantu,“ vysvětluje koordinátor pro osoby se zrakovým postižením Radim Paseka, který projekt ve spolupráci s dalšími odborníky připravil.
Radim Paseka je sám nevidomý, a tak při tvorbě videí vycházel z vlastních zkušeností. „Pozitivní je, že lidé pomoc nabízejí hojně, ale někdy ji neumějí správně poskytnout. Setkal jsem se třeba se strkáním, tlačením před sebou… Podobné zážitky mají i další nevidomí. Z toho vznikl nápad vytvořit vidícím lidem nějaký názorný návod a doporučení,“ vysvětlil.
Osm videospotů je už od ledna k vidění na obrazovkách brněnských tramvají, nyní k nim přibylo dalších 26. Kromě základních situací vznikl samostatný spot „Poruchy vidění“, ukazující 4 simulace zrakových vjemů člověka s různými očními vadami. Díky tomu si lidé mohou lépe udělat představu, jak osoba s vadami zraku „vidí“. Všechna videa jsou ke zhlédnutí na youtubovém kanálu Brna nebo ke stažení na stránkách projektu .
V rámci kampaně vyšla také tištěná brožura, která se rovněž věnuje tomu, jak pomoci nevidomému člověku s orientací, a popisuje i různé kompenzační pomůcky. K dostání je zdarma na Odboru zdraví MMB.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.