Tisíce lidí zaplnily v pátek odpoledne náměstí SNP a přilehlé ulice v centru Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Roberta Fica a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Na protest do metropole přišlo podle odhadů některých slovenských médií přes 30 tisíc lidí, list Denník N psal až o 50 tisících účastnících. Šlo tak o největší demonstraci od protikomunistických mítinků v roce 1989. Další demonstrace byly svolány do několika desítek měst po celé zemi a v zahraničí. Stovky lidí se shromáždily i na brněnském Komenského náměstí.
Demonstranti v Bratislavě už v úvodu shromáždění, které trvalo asi hodinu a během kterého nebyly hlášeny žádné incidenty, křičeli „Dost bylo Fica" nebo „Odstoupit, odstoupit" a na skandování hesel proti premiérovi dav využil prakticky každou přestávku mezi projevy řečníků. Mnozí lidé přišli s transparenty s nápisy jako například „Pozor, padá vláda" nebo „Chceme slušné Slovensko". Dav demonstrantů stejně jako během takzvané sametové revoluce v roce 1989 cinkal klíči nebo používal řehtačky.
Z pódia vystoupili s projevem zástupci novinářů, učitelů, pracovníků sociálních služeb či herců, ale například i sestra zavražděného novináře Kuciaka. „Chci vám všem říct jedno velké děkuji. Děkuji za to, že jste tady, že se zajímáte a za to, že vám to není jedno. Ani Martince a Jankovi to nebylo jedno," řekla Mária Kuciaková, po jejímž vystoupení dva odpověděl dlouhým potleskem.
Už před týdnem se na Slovensku a v zahraničí konala vzpomínková shromáždění za Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Zúčastnily se jich tisíce lidí, dnešní protesty ale byly masivnější. Řada vysokých škol dala studentům volno, aby se mohli demonstrací zúčastnit.
Stejně jako před týdnem i tentokrát se po skončení shromáždění v centru Bratislavy přesunulo několik stovek lidí k úřadu vlády, kde zpívali státní hymnu, skandovali hesla proti Ficovi a proti vládě. Demonstranti také pověsili na oplocení úřadu vlády více transparentů či plakátů, například s nápisy „Mafie odstoupit" či „Fico je korupce".
Slovenský prezident Andrej Kiska dříve vybídl k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky. Premiér Fico za to Kisku obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země. Fico dříve v tomto týdnu také zpochybňoval občanské protesty, později ale řekl, že právo na shromažďování a právo na vyjádření vlastního názoru považuje za základní prvek demokracie.
Kuciak ve svém nedokončeném článku psal o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky premiéra Fica. Reportér se v minulosti věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly také lidí médii označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie.
Stovky lidí na demonstraci před slovenským velvyslanectvím v Praze odsuzovaly slovenského premiéra Roberta Fica a vyzývaly ho k odchodu. Akci zorganizovali slovenští občané žijící v Praze. Účast odhadli na nejméně 1500 lidí. Na protestech se sešlo několik stovek lidí také v Brně.
Na Komenského náměstí se po 17. hodině sešlo téměř 500 lidí, shromáždili se u sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na akci nazvané Postavme se za slušnost. Organizátoři podpořili protesty proti vládě na Slovensku. Za akcí stojí mimo jiné Slováci žijící v Brně.
Organizátoři obou shromáždění uvedli, že současnou situaci na Slovensku považují za mimořádně závažnou. Fico i ministr vnitra Robert Kaliňák podle nich pohrdají názory lidí, kteří demonstrovali v ulicích, a tím znevažují i vraždu Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Fico dnes prohlásil, že v souvislosti s protesty, které se dnes konají v desítkách slovenských měst, hrozí útoky na veřejné budovy. V uplynulých dnech občanské protesty zpochybňoval.
Sedmadvacetiletého novináře Kuciaka pracujícího pro portál Aktuality.sk zastřelil i se stejně starou přítelkyní neznámý pachatel na konci února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vývoj po vraždě vedl na Slovensku k politické krizi. Premiér Fico již dříve obvinil opozici z pokusu o převrat. Prezidenta Kisku zase obvinil - v souvislosti s Kiskovým dřívějšími návrhem na zásadní rekonstrukci vlády, nebo vypsání předčasných voleb - ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.