sobota 4. prosince 2021 Barbora

Zelení vyzvali starostu Brna-střed Šťástku k rezignaci

Strana zelených vyzvala starostu Brna-střed Libora Šťástku (ODS) k rezignaci. Důvodem je jeho návrh na udělení výjimky devíti kasinům v centru města k provozování výherních automatů.

V městské části by měl přitom platit plošný zákaz hazardu. Podle předsedy brněnského klubu zastupitelů Strany zelených Martina Andera Šťástka opakovaně lže a měl by odstoupit. Šťástka o rezignaci neuvažuje.

Ve 23 z 29 městských částí Brna zastupitelé schválili plošný zákaz hazardních automatů jak v hernách, tak v kasinech. "Starosta Šťástka navrhuje, aby právě v kasinech s výjimkou mohla tato zařízení být. Několikrát přitom tvrdil, že návrh je stejný jako ve většině částí, což není pravda. Dále poukazuje na přísnější režim těchto kasin, ale ve skutečnosti tam žádný neplatí," řekl Ander. 

Zároveň upozornil na to, že z devíti navrhovaných provozoven pouze dvě splňují kritéria kasina. "U ostatních sedmi to nelze říct. Buď jsou to běžné herny, nebo tam není ani kasino, ani herna. V případě odsouhlasení návrhu tak reálně hrozí, že by si prostor mohli pronajmout provozovatelé, kteří by tam automaty umístili," sdělil Ander.

Situaci nechal prověřit sám starosta Šťástka. "Ministerstvo financí povoluje na území městské části devět kasin. Nám ale nejde o udělení výjimky všem. V rámci našeho prověřování jsme ale zjistili, že nejspíš jen dvě provozovny splňují zákonné podmínky a vyhovují našemu návrhu. Jsou to kasina v hotelu Grand a provozovna v Křenové ulici. K těm také bude směřovat náš návrh, nikoliv ke zbylým sedmi," řekl Šťástka. Konečné rozhodnutí bude záležet na finálním stanovisku finančního úřadu.

Starosta však v kasinech automaty nevylučuje. "V jedné ze dvou vyhovujících podniků taková zařízení jsou. Pokud je ale v provozovně identifikace návštěvníků, jejich evidence nebo zabezpečovací systém, nevidíme v tom problém," doplnil starosta.

Podle Andera pro veřejnost nevyplyne z případného přijetí návrhu nic dobrého. "Jediný prospěch budou mít majitelé firem žijících z výnosů hazardu. Pokud starosta ve své práci používá neférové metody, nelze mu věřit a měl by odstoupit," uvedl Ander. Strana zelených, která má v Brně-střed zastupitele v opozici, podá návrh na Šťástkovo odstoupení.

Šťástka o rezignaci neuvažuje. "Výkřiky ze Strany zelených nebudu vůbec komentovat," uvedl Šťástka.

Zastupitelé návrh projednají ve středu. Pokud jej schválí, stane se Brno-střed šestou městskou částí, kde platí pro provoz loterií a jiných podobných her výjimky. V opačném případě se území připojí k většině částí, kde je schválený plošný zákaz hazardu.

Zdroj ČTK

Štítky Brno, automaty, kasina, Šťástka, Strana zelených, odvolání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.