sobota 28. května 2022 Vilém

Město nechá ocenit veletrhy, pokračují jednání o jejich odkupu

Brněnská radnice nechá ocenit veletrhy, aby znala jejich přesnou hodnotu. Výsledek použije při jednání o odkupu jejich akcií. Svůj podíl, tedy 61 procent akcií, nabídla společnost Messe Düsseldorf. V případě odkupu by radnice vlastnila 95 procent akcií veletrhu, pět procent připadá na drobné akcionáře.

Brněnská radnice má z minulosti opční právo na odkoupení 17 procent akcií, čímž by se stala majoritním vlastníkem. Nyní má 34 procent akcií. Vedení města uvažuje o odkupu všech akcií Messe Düsseldorf. Jejich nominální hodnota je 767,5 milionu korun, skutečná cena ale může být jiná.

„Rada města Brna schválila záměr zadání veřejné zakázky na ocenění společnosti Veletrhy Brno formou znaleckého posudku pro účely budoucího možného odkupu podílu,“ uvedl primátor města Roman Onderka.

Vedení Brna o odkupu akcií veletrhů jedná od loňska. Zatím si s Messe Düsseldorf vyměnilo několik dopisů, zástupci obou stran se i sešli.

Po ocenění veletrhů město zřejmě vypíše zakázku pro společnost, která bude řešit právní poradenství při jednání o odkupu. Podle dřívějšího primátorova vyjádření je to právně velmi složitá záležitost.

Od října loňského roku pracovní skupina mapuje smluvní vztahy mezi Veletrhy, městem a Messe Düsseldorf a vztah předkupních a opčních práv.

Město musí prověřit možné zdroje financování a dopady koupě na rozpočet města, jednat s bankami a připravit strategii pro další fungování společnosti. Veletrhy Brno se v minulých letech potýkaly s dopady hospodářské krize a musely kvůli ztrátám některé akce rušit.

Veletrhy navazují na tradici výstav, které začaly ve městě roku 1928. Pověst veletržního města získalo Brno v 50. letech minulého století, kdy začaly strojírenské veletrhy.

Zdroj: ČTK
Foto: www.bvv.cz

Štítky reality, Brno, Veletrhy Brno, ocenění, odkup, akcie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.