Až napočtvrté schválili nejtěsnější většinou osmadvaceti z pětapadesáti na dubnovém zasedání brněnští zastupitelé smlouvy, které otevírají cestu k příchodu americké internetové firmy do Brna. Ve vleklé diskuzi nad předloženým bodem programu se proti sobě opět postavily tábory odpůrců a příznivců Amazonu. A to bez ohledu na politické spojenectví vládnoucích sociálních a občanských demokratů, bez ohledu na koalici či opozici.
Vedle opozičních zelených byl hlavním diskutérem a odpůrcem schválení smluv radní za ODS Libor Šťástka. Jeho argumenty se nijak nelišily od vystoupení na předcházejících zasedáních zastupitelů k tomuto bodu – enormní zatížení dopravy v daném území a zhoršení životních podmínek obyvatel dotčených městských částí – Slatiny, Tuřan a Černovic.
Přitom samotní starostové Slatiny a Tuřan, Jiří Ides a Aleš Jakubec, kterých se kauza Amazon, respektive jejich obyvatel, bezprostředně dotýká, v diskuzi vůbec nevystoupili. Jako sociální demokraté drželi stranickou basu s primátorem a šéfem brněnské ČSSD Romanem Onderkou, i když sami kvůli možným negativním dopadům projekt nepodporují. A tak to nechali na Šťástkovi, který je starostou městské části Brno-střed, kterou projekt Amazonu nijak nezasáhne.
A Šťástka roli jakéhosi neoficiálního mluvčího zmíněných městských částí rád přijal a zároveň opakovaně tlumočil i postoj zastupitelského klubu ODS, jejímž je předsedou. Amazon za navrhovaných podmínek NE!
Dubnové zasedání zastupitelstva ukázalo, že podzimní volby se blíží a koalice nekoalice, je třeba se začít vymezovat i vůči současnému sociálnědemokratickému partnerovi. A modrý Šťástka se netají ambicemi oranžového Onderku po osmi letech (nejdéle sloužící primátor od roku 1990) v křesle prvního muže města vystřídat a navázat na léta1993 až 2006, kdy v čele města stáli Horák, Lastovecká, Duchoň a Svoboda.
Vybral si citlivé téma, které se týká nemalého počtu obyvatel Brna, a tím i voličů. A to může zabrat. Téma lokální, ale ne nevýznamné a mediálně celostátně zajímavé. Je třeba hledat na domácí scéně. Dnes o to víc, že se traduje, že ve velkých městech jsou komunální volby odrazem výsledků sněmovních voleb a celostátní politiky. ODS po propadu z minulého roku by tak mohla ostrouhat i v Brně. A to ambiciózní Šťástka nechte připustit. V opozici už občanští demokraté jednou byli. V předcházejícím volebním období, v letech 2006 až 2010, kdy jim voliči spočítali aroganci, sebelibost, autoritářství při rozhodování o věcech veřejných.
A odéeska by tento scénář jistě po osmi letech (i vzhledem k současnému celostátnímu postavení a volebním preferencím) nerada opakovala. Jak k jejímu případnému úspěchu napomůže kauza Amazon, ukážou až podzimní volby, a nejen do brněnského zastupitelstva.
Jedno je už dnes ale jisté. Šťástka coby bezesporu silný hráč na brněnském politické scéně si z jakéhokoli výsledku rozhodně rvát vlasy nebude.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.