Počasí dnes24 °C, zítra14 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

Zemědělci z jihu Moravy chystají ve čtvrtek protesty na hranicích. Projedou i Brnem

Až dvě stovky traktorů a další zemědělské techniky z jihu Moravy vyjedou ve čtvrtek ráno na hraniční přechod se Slovenskem u Hodonína. Dalších zhruba sto šedesát strojů projede ve čtvrteční dopoledne ulicemi Brna, zamíří k budově Státního zemědělského intervenčního fondu v Kotlářské ulici. Zemědělci ze Znojemska pojedou k hraničnímu přechodu na Hatě.

Sraz na hranicích

Protest pořádaný Agrární komorou a Zemědělským svazem bude součástí celoevropských protestů zemědělců proti politice Evropské unie. Kromě setkání na hranicích, kdy se zemědělci z Česka symbolicky přidají v protestu k zemědělcům ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Rumunska, Bulharska, Slovinska či Chorvatska, plánují okresní agrární komory na čtvrtek spanilé jízdy zemědělské techniky.

„Předběžně počítáme s účastí sto až dvě stě strojů. Na desátou hodinu dopolední přijedou k hraničnímu přechodu, ze slovenské strany dorazí zemědělci ze Slovenska a Maďarska. Svou účast oznámili také ministři zemědělství ze Slovenska a Maďarska, náš ministr má jiný program,“ řekl Ctirad Králík z břeclavské agrární komory.

Na hranicích zemědělci odstaví své stroje tak, aby neblokovaly provoz a na shromáždění promluví zástupci všech zúčastněných stran. Okolo poledne se stroje vydají domů.

Do Prahy pojedou demonstrovat tisíce zemědělců z jihu Moravy, tvrdí organizátoři protestu

Zemědělci se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, odpoledne budou demonstrovat na Malostranském náměstí. Od tři hodin odpoledne plánují projevy a večer na tiskové konferenci...

Projedou i Brnem

Podle Martiny Bokové z Okresní agrární komory pro Brno-město a Brno venkov.se zemědělci z Brněnska, Vyškovska a Blanenska setkají před 10:00 na čtyřech koncích Brna, například v Bosonohách, a společně pak pojedou do města.

„Nahlášeno mám zatím sto šedesát strojů, chceme projet kolem budovy Státního zemědělského intervenčního fondu na Kotlářské. Nebudeme nikde zastavovat a nebudeme blokovat provoz,“ řekla Boková. Očekává, že na Kotlářské by se zemědělci mohli objevit okolo jedenácté hodiny dopolední.

Protesty po celé republice

Protesty zemědělců se uskuteční po celé republice, například zemědělci ze Zlínského kraje do protestu zapojí desítky traktorů, pojedou po třech trasách. Jihočeští zemědělci avizovali, že budou se třemi stovkami strojů protestovat na několika místech včetně hraničního přechodu do Německa ve Strážném na Prachaticku.

Protesty pořádají Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství. Tyto organizace se distancovaly od pondělního protestu, který organizovali například předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR a majitel firmy Rabbit Trhový Štěpánov Zdeněk Jandejsek.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tran Anh Tuan

Štítky zemědělství, protest, demonstrace, hranice, Brno, Hodonín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zemědělci z jihu Moravy chystají ve čtvrtek protesty na hranicích. Projedou i Brnem  |  Politika  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.