Počasí dnes21 °C, zítra19 °C
Sobota 30. září 2023  |  Svátek má Jeroným
Bez reklam

Slušným lidem zvoní hrana. Polepšíme se, věří kontroverzní hnutí z Brna

Nad brněnskými Slušnými lidmi visí pomyslný Damoklův meč. Tvrdý úder zasadil politickému uskupení Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH), který tento týden dal podnět vládě, aby soud zastavil činnost formace, protože opětovně nedodala výroční finanční zprávy. Strana ale uvádí, že vše dá v nejbližších týdnech do pořádku, aby se mohla ucházet o přízeň voličů v příštích komunálních volbách.

Dohledový úřad žádal vládu už dříve o to, aby projednala pozastavení činnosti Slušných lidí. ÚDHPSH jako důvod uváděl, že od uskupení neobdrželo výroční finanční zprávy za rok 2020 i 2019. Bod se ale na vládě neprojednal, a tak se návrh nedostal k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), který má pravomoc pozastavit nebo rozpustit politické strany, což hrozí také Slušným lidem. V případě Slušných lidí je důvod stejný jako u všech ostatních stran – opakované nepředložení výročních finančních zpráv,“ zdůvodnila Drbně Luisa Divišová, mluvčí úřadu. 

Kontroverzní parta

Počátek založení Slušných lidí sahá do roku 2016. Do povědomí veřejnosti se ale uskupení, v němž figurují zápasníci bojových sportů či tvrdé jádro fotbalových fanoušků, výrazně dostalo v roce 2018. Tehdy narušilo divadelní představení Naše násilí a vaše násilí, ve kterém Ježíš Kristus znásilňoval muslimku. Za vniknutí dostala partaj pokutu 126 tisíc korun. Pozornost na sebe strhl nedávno i lídr formace Zdeněk Pernica alias Gauny. Boxer a majitel bezpečnostní agentury umístil na Facebook fotku, kde se zbraní v ruce hrozí pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) a dalším dvěma politikům, kteří tou dobou měli ochranku kvůli odstranění sochy maršála Koněva. Podle předsedy šlo o vtip.

Je to lokální uskupení s velmi radikálními metodami a názory. Snaží se vystupovat jako kritici etablovaných stran a poměrů. Navíc se částečně profilují jako antikorupční hnutí, což je trochu paradoxní, když úřad uvádí, že nepředkládají finanční zprávy, kvůli čemuž se dostávají do problémů,“ popsal politolog a expert na extremismus Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně hnutí, které před čtyřmi lety ministerstvo vnitra zařadilo na seznam extremistických organizací.

Slušní lidé se vymezovaly proti progresivním a liberálně levicovým proudům, které v očích hnutí reprezentovalo především Žít Brno v čele s tehdejším náměstkem primátora Matějem Hollanem, který šéfoval i brněnské dopravě. Na protest proti jeho řízení v roce 2017 vyvěsili po městě nahé fotky Hollana. Zdroj: FB Slušní lidé

Nevzdáme se, hlásí lídr

Parta tvrdých hochů kandidovala v roce 2018 v komunálních volbách, jenže neúspěšně. Mandát získala pouze v části Nový Lískovec. Nyní se zdá, že tehdejší komunálky byly poslední, kterých se formace zúčastnila. Černý scénář si ale lídr Slušných lidí, jenž letos neúspěšně kandidoval ve sněmovních volbách ze čtrnáctého místa na kandidátce Trikolory, nepřipouští. 

Snažíme se dát vše do pořádku. Máme lidi, kteří na tom pracují. Dohledávají faktury a postupně kompletujeme všechny potřebné dokumenty. Doufám, že do několika týdnů by to mohlo být hotové,“ řekl Drbně Pernica, jenž doufá, že se strana popere o hlasy voličů při dalších komunálkách v roce 2022. „Komunální volby jsou stoprocentně náš cíl,“ věří Pernica. 

Slušní lidé protestují proti divadelnímu představení Naše násilí a vaše násilí v roce 2018. Foto: Martin Šeda

Neví se, kdo je členem

Zatímco Pernica doufá, že jeho uskupení nezmizí z politické mapy, odborník Mareš je o poznání skeptičtější. Budoucnost Slušných lidí vidí spíše jako neformální uskupení, které by mohlo vyvíjet svou činností nátlak na ostatní politické strany. 

Zmiňuje i další problematický aspekt, kterým jsou členové či sympatizanti "Slušňáků". Právě tato skutečnost vyplavala na povrch v nedávné době, kdy došlo v brněnské Slatině k brutální vraždě sedmadvacetiletého muže. Kladivem jej tehdy umlátil někdejší stoupenec Slušných lidí Alain B., od něhož se ale vedení distancovalo. 

Je obtížné určit, kdo je vlastně příslušníkem hnutí, protože jeho akcí se zúčastňují lidé, od kterých se hnutí mnohdy distancuje. Stalo se to tak například v nedávném případě vraha ze Slatiny, který byl přitom vyfocený v modrém tričku Slušných lidí,“ upozorňuje Mareš.

Alain B, který brutálně zavraždil mladíka, na fotografii se Slušnými lidmi. Hnutí se od něj distancovalo a uvedlo, že nikdy nebyl jejich členem. Foto: Facebook Nácky v České republice nechceme

Rozhodne soud

Osud brněnské partaje, jež vznikla i jako reakce na progresivistické a liberálně levicové proudy reprezentované třeba tehdejším náměstkem primátora Matějem Hollanem, nyní závisí na vládě a soudu. Pokud vláda návrh odsouhlasí a zelenou dá také soud, bude mít hnutí oficiálně pozastavenou činnost. Jestliže uskupení nedodá dokumenty v pořádku, čeká jej definitní konec. 

U pozastavených politických subjektů pak kontrolujeme, jestli strana dodatečně splnila povinnost, kvůli jejímuž nesplnění NSS pozastavil její činnost. Pokud do jednoho roku od pozastavení strana povinnost dodatečně nesplní, podáváme podnět vládě, aby vláda podala NSS návrh na rozpuštění strany,“ dodala Divišová.

Zdeněk Pernica (vlevo) a Zdeněk Koudelka kandidovali letos ve volbách v barvách Trikolory. Na fotografii se zpěvákem Danielem Landou. Zdroj: Facebook Slušní lidé

Hodnocení článku je 82 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Robert Vystrčil, Divadelní svět

Štítky Slušní lidé, Brno, ÚDHPSH, Pernica, Politické strany, vláda, Volby do zastupitelstev obcí v Česku, politická strana, Nejvyšší správní soud České republiky, násilí, Miroslav Mareš, Matěj Hollan, Facebook, Trikolóra hnutí občanů

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Slušným lidem zvoní hrana. Polepšíme se, věří kontroverzní hnutí z Brna  |  Politika  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.