čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Jihomoravským lídrem ČSSD je kritik Hamáčka a líšeňský starosta Břetislav Štefan

Lídrem na jižní Moravě za Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny bude Břetislav Štefan. Nominaci starosty brněnské městské části Líšeň potvrdila včera krajská konference strany, která komunálního politika nominovala rovněž na předsedu strany. O tom, kdo bude v čele ČSSD, se rozhodne na dubnovém sjezdu sociálních demokratů.

Pro Břetislava Štefana na úterní schůzi hlasovalo 85 procent straníků. Hlavním cílem nového jihomoravského lídra je znovu nastartovat stranu a získat ztracenou přízeň voličů. Na jižní Moravě bude dále kandidovat jako dvojka starosta Slavkova u Brna Michal Boudný, na třetí pozici je bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Naopak na kandidátce se neobjeví někdejší výrazné tváře sociálních demokratů. Chybí například bývalý hejtman Michal Hašek nebo někdejší primátor Brna Roman Onderka

Naše strana teď potřebuje především nový impulz, jiné směřování než doposud, doplnění zkušeností dravým mládím a především odstřihnutí se od vazeb na Andreje Babiše a Miloše Zemana. Věřím, že kandidátní listina, která vzešla z naší konference má šanci oslovit jak naše věrné voliče, tak i ty, kteří mají blízko k moderním sociálně demokratickým myšlenkám, jež se prosazují v prosperujících státech západní a severní Evropy,“ sdělil Štefan k utvořené kandidátce. 

Ambice vést stranu

Břetislav Štefan se narodil 8. 6. 1978. Je ženatý, má syna. Vystudoval gymnázium Čechyňská s humanitním zaměřením. Pokračoval studiem na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, obory historie a archivnictví. Před ukončením studií nastoupil do Správního archivu Ministerstva vnitra na pozici odborného archiváře, od roku 2007 pracoval v Archivu bezpečnostních složek. V roce 2006 vstoupil do České strany sociálně demokratické, od roku 2010 je starostou čtvrté největší brněnské městské části Líšeň. Od roku 2014 je místopředsedou MěP ČSSD Brno-město a v roce 2019 se stal předsedou krajského předsednictva ČSSD JMK.

Krajská konference rovněž podpořila nominaci brněnského komunálního politika na předsedu strany. O novém lídrovi bude hlasovat ČSSD na celostátním sjezdu, uskuteční se po Velikonocích. Tam hodlá Štefan vyzvat současného lídra sociálních demokratů a stávajícího ministra vnitra Jana Hamáčka. O křeslo předsedy se uchází rovněž současný ministr zahraniční Tomáš Petříček

Štefan se pro kandidaturu do vedení ČSSD rozhodl proto, že se mu nelíbí současné směrování strany. Hamáčkovi vyčítá, že se neodstřihl od Andreje Babiše či prezidenta Miloše Zemana a že usiluje o vytvoření levicového bloku.  

Jsem přesvědčený, že nyní stojí sociální demokracie před mnohem větší výzvou, než je vytvoření levicového bloku. A tou je změna našeho vlastního myšlení a fungování naší strany. Pokud se nezměníme, nevyužijeme potenciál nejsilnější středolevicové strany, která může cílit na voliče preferující život v moderním sociálním státě například podle skandinávského modelu,“ myslí si čerstvý jihomoravský lídr, podle nějž musí být ČSSD pro lidi autentická, uvěřitelná a srozumitelná

Programové vize

Štefan také nastínil možné programové priority ČSSD, jež mají vést k efektivnímu sociálnímu státu. Posílit se mají například zdroje ze sociálních služeb, podpořit se má dále věda nebo ochrana zaměstnanců. „V neposlední řadě je také potřeba zapojovat do veřejného dění a pracovního procesu více žen a mladých lidí. Ne skrze kvóty, ale odstraňováním zbytečných bariér,“ nastínil své vize možný budoucí předseda.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČSSD

Štítky Štefan, ČSSD, Volby, Hašek, Onderka, Valachová, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Dvořák

Pro Líšeň toho Břetislav Štefan udělal opravdu hodně. Hamáček má teď jiné starosti, jako např, obstarat dostatek vodních děl. Že by měl starost, aby nám v létě neuschly zahrádky?

středa, 24. března 2021, 15:47

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.