Prezident Miloš Zeman na výročí 50 let od od okupace vojsk Varšavské smlouvy veřejně nevystoupí. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček přes Twitter vzkázal, že prezident již všechno důležité řekl v minulosti.
Hlavní vzpomínková akce se bude konat u budovy Českého rozhlasu v Praze. Se svými projevy vystoupí premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Součástí pietního aktu bude odhalení nové pamětní desky na počest lidí, kteří padli u vinohradské budovy Československého rozhlasu při srpnových událostech roku 1968.
Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček sdělil oznámení a nepřednesení projevu již tradičně přes twitter. „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní," dodal v dalším tweetu.
Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 15. srpna 2018
Zeman za to sklidil kritiku napříč politickým spektrem. „Bez ohledu na vaše proruské sympatie jsme oba občané jedné země, která v roce 1968 snila svůj sen o realizaci spravedlivého společenského řádu. Okupace tyto sny zastavila," kritizoval prezidenta předseda TOP09 Jiří Pospíšil. „Je to rozhodnutí, které vypovídá o něm samém," dodal k tomu předseda ODS Petr Fiala.
Miloš Zeman po roce 1968 prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za to byl v roce 1970 vyhozen z Vysoké školy ekonomické i z KSČ, do které vstoupil během Pražského jara.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.