neděle 25. září 2022 Zlata

Na jihomoravských festivalech zazní folk, rock i alternativa

Folk, rock i alternativa zazní na letních hudebních festivalech v Jihomoravském kraji. Prázdninovou nabídku otevře víkendový Krákor v Ostopovicích, kde se potkají hlavně pokračovatelé českého undergroundu.

Folkaři v létě zamíří do Strážnice, vyznavači klasického rocku do Miroslavi na Znojemsku, příznivci nezávislé kultury třeba do Boskovic na Blanensku a Tasova na Hodonínsku. Sezona vyvrcholí 15. ročníkem mikulovského Eurotrialogu.    

Největší folkovou akcí v kraji - a jednou z nejnavštěvovanějších v Česku - je červencový Festival Slunce ve Strážnici. Každý ze tří večerů letos organizátoři věnovali jedné žánrové legendě. Postupně tak poctí Jaroslava Samsona Lenka, Pavla Žalmana Lohonku a Roberta Křesťana. 

Cílem boskovického festivalu je propagace jedinečné urbanistické památky - židovské čtvrti. Čtyřdenní program skýtá nejen hudbu, ale také zajímavosti z divadelní a filmové scény. Pořadatelé dále připravují autorská čtení, výtvarné dílny a výstavy, to vše v letním kině, zámeckém skleníku, na hradě, v synagoze i přímo v ulicích. Festival tak ovládne celé město, a v tom podle organizátorů spočívá jeho výjimečnost.

Srpnová Beseda u bigbítu, jejímž tradičním dějištěm je topolový hájek v Tasově, letos vstoupí do své třetí dekády. V české koncertní premiéře představí několik zahraničních hostů. Mezi lákadla patří britské kapely The Pineapple Thief a Brontide, Volkova Sisters z Maďarska, Dave Herrero & The Hero Brother Band ze Spojených států a polští Napszyklat. 

Mikulovský Eurotrialog letos čeká jubilejní 15. ročník. Dramaturgie opět opomíjí střední proud a vyhledává nové talenty, jimž dává prostor vedle zavedených jmen alternativní scény. "V Česku i na Slovensku existuje spousta vynikající hudby, která se nedostane do rádií a televizí. Šíří se jen prostřednictvím internetu nebo klubovými koncerty. My toto hudební podhoubí pečlivě sledujeme a nejvýraznější počiny zveme na festival," uvedl dramaturg Romek Hanzlík.

Letos v mikulovském amfiteátru zahrají třeba Už jsme doma, Poletíme? a Vladivojna La Chia. V Dietrichsteinské hrobce se představí slovenské trio Tornado Lue. Festival zpestří výstava herce, malíře a hudebníka Marka Brodského.
   
Přehled vícedenních hudebních festivalů v Jihomoravském kraji

  • Ostopovice (Brněnsko) - Krákor 28.-29. června
  • Strážnice (Hodonínsko) - Festival Slunce 4.-6. července
  • Boskovice (Blanensko) - Festival pro židovskou čtvrť 11.-14. července
  • Miroslav (Znojemsko) - Summer of Rock 12.-13. července
  • Znojmo - Šramlfest 26.-27. července
  • Tasov (Hodonínsko) - Beseda u bigbítu 2.-3. srpna
  • hrad Veveří (Brno) - Moravské hrady 9.-10. srpna
  • Mikulov (Břeclavsko) - Eurotrialog 23.-24. srpna

Zdroj ČTK

Štítky Festivaly, Jižní Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.