čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Kostlivec v rajské omáčce ve Wannieck Gallery

Brněnská Wannieck Gallery připravila první obměnu své expozice po letošním úspěšném boji o udržení dosavadního sídla. V nové výstavě nazvané Kostlivec v rajské omáčce nechá návštěvníky nahlédnout do svých sbírkových fondů, které v oblasti soudobé malby patří k nejbohatším v Česku.

Sbírka Wannieck Gallery je zaměřena především na malířskou tvorbu generací 80. a 90. let minulého století a tvorbu nejmladší generace. Ve sbírkových fondech jsou však také díla starších autorů, což dokládá i aktuální výstava. Zájemci si prohlédnou třeba obrazy Jiřího Sopka, Michaela Rittsteina a Jiřího Načeradského. Velkou část vystavených obrazů a kreseb různých autorů uvidí veřejnost poprvé, sdělili galeristé novinářům.

Výstavu zdobí také velký soubor obrazů Petra Nikla, vznikajících od 80. let až do současnosti. "Většina z těchto obrazů nikdy vystavena nebyla. Stejně jako třeba dvě naprosto jedinečná plátna André Butzera nebo obraz švýcarského malíře, klíčového představitele konkretismu a konstruktivismu Richarda Paula Lohse," uvedl kurátor Richard Adam.

Nejmladší generaci zastupují třeba David Hanvald, Vladimír Houdek a Evžen Šimera. Výstava v hlavním prostoru Wannieck Gallery potrvá do 29. září. 

Galerie dostala letos v únoru výpověď kvůli neplacení nájmu. Městu dlužila necelých 500.000 korun. Vedení galerie dluh okamžitě doplatilo a druhý den žádalo o stažení výpovědi. Následovala dlouhá jednání, ve hře bylo i vystěhování galerie a pronájem bývalé strojírny Vaňkovka někomu jinému.   

Koncem dubna provozovatelé galerie složili kauci a podepsali s městskou společností Jižní centrum smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní dobou 12 měsíců.

Zdroj ČTK

Štítky Wannieck Gallery, galerie, výstava, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.