Město Brno získalo do svého majetku originální kusy nábytku, které byly součástí původního zařízení funkcionalistické vily Tugendhat. Jedná se o příborník (buffet), lavici, stolek (coffee table) a křeslo (chaise longue).
Nábytek prohlášený za movitou kulturní památku byl dosud uložený v depozitáři Moravské galerie v Brně.
Kupní smlouvu uzavřelo Muzeum města Brna s profesorkou Danielou Hammer Tugendhat, jednou z dědiců původních majitelů. Kupní cena je 275 tisíc eur.
Muzeum města Brna podalo před časem na Ministerstvo kultury ČR žádost o poskytnutí finančních prostředků z programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví na odkoupení originálních kusů nábytku z vily Tugendhat v souladu s podmínkami uvedeného programu. Tuto žádost nyní ministerstvo projednává.
Finanční pomoc se symbolickou částkou 20 000 eur přislíbilo také partnerské město Vídeň, a to dopisem starosty Michaela Häupla. Vídeň tak chce zdůraznit mezinárodní význam navrácení původního nábytku do této světové památky kulturního dědictví UNESCO.
Interiérové a nábytkové kreace Ludwiga Miese van der Rohe a Lilly Reichové z období mezi válkami se řadí dnes již k ikonám světového designu 20. století. Originální nábytek navržený a vyrobený v období jejich spolupráce je ceněn jako vrcholná výtvarná umělecká díla.
Jde o unikáty, které svým uměleckým významem dokumentují vývoj moderního nábytkářského designu v celosvětovém měřítku. Touto unikátní akvizicí se Muzeum města Brna zařazuje mj. po bok Muzea moderního umění v New Yorku, v jehož sbírkách je zastoupen originální nábytek z vily Tugendhat.
Část originálního nábytku navrženého Ludwigem Miesem van der Rohe a jeho spolupracovnicí Lilly Reichovou přímo pro brněnskou vilu si Tugendhatovi odvezli v roce 1938, kdy před postupujícím nacistickým nebezpečím uprchli do Švýcarska. Další nábytek z vily zmizel během druhé světové války.
V šedesátých letech objevil a získal brněnský architekt Jan Dvořák čtyři kusy původního nábytku z vily Tugendhat: bufet, lavici, stolek a křeslo. Na přelomu let 1968-1969 byl tento nábytek prezentován na legendární výstavě životního díla Ludwiga Miese van der Rohe v Domě umění města Brna. V roce 1985 celý tento soubor zakoupila Moravská galerie v Brně a vystavila jej ve své stálé expozici užitého umění.
V roce 2006 byla tato kolekce nábytku z vily Tugendhat navrácena v rámci restituce dědicům Grety a Fritze Tugendhatových. Vzhledem k prohlášení movitou kulturní památkou v roce 2008 nemohl soubor opustit Českou republiku, a tak po dohodě s restituenty zůstal i nadále v péči Moravské galerie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.