sobota 4. prosince 2021 Barbora

Bienále Brno se letos zaměří na vzdělávání v grafickém designu

Brněnské bienále se letos poprvé zaměří především na fenomén vzdělávání v grafickém designu a vizuální komunikaci. Soutěžní část je proto tentokrát otevřená studentům a grafickým návrhům vzniklým na půdě středních či vysokých škol.

Oproti minulým ročníkům tak v soutěži zůstane stranou tvorba profesionálů, u kterých má bienále značnou prestiž. Školská
a vzdělávací tematika se promítne také v doprovodných výstavách, informovali pořadatelé.

Bienále letos začne 19. června a skončí 26. října. Naznačí, jak se grafický design v současnosti učí, jaké jsou modely, metody a přístupy škol a pedagogů po celém světě. Jedna z doprovodných výstav se například inspiruje různorodými školními úlohami a cvičeními, další na velkých černých tabulích představí historii grafického designu.

Do soutěžní přehlídky se mohou ještě do konce ledna hlásit studenti, kteří své práce z oblasti grafického designu tvořili od 1. ledna 2010 do konce roku 2013. Mohou to být například knihy, plakáty, nová písma, návrhy webových stránek nebo layouty časopisů. "Z přijatých prací porota vybere ty, jež se stanou součástí Mezinárodní přehlídky Bienále Brno," uvedla mluvčí Moravské galerie Martina Vašková.

Svět špičkového profesionálního designu tentokrát reprezentuje společná výstava Cornela Windlina ze Švýcarska a Nizozemců Armanda Mevise a Lindy van Deursenové. Windlin je vítězem bienále z roku 2010, nizozemská dvojice uspěla o dva roky později. Retrospektivní výstavu bude mít na bienále Rostislav Vaněk, známý český autor knižní i časopisecké grafické tvorby, plakátů a v poslední době také nových písem. 

Brněnská přehlídka grafického designu vznikla v roce 1963, patří k nejstarším i největším oborovým akcím. Návštěvnost v novém tisíciletí opakovaně překročila 30.000 lidí.

Zdroj ČTK

Štítky Bienále Brno, výstava, soutěž, umění, design, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.