Historik Paleček dokončil dokument o vězeňkyních z brněnského Cejlu

Autoři | Foto Marek Rakovský, se svolením MMB

Brněnský historik Pavel Paleček po deseti letech dokončil filmový dokument s názvem Věznice Brno Cejl. Gestapo, stalinismus a my. Zpovídal pro jeho tvorbu desítky žen, které zde byly vězněné za druhé světové války nacisty a po roce 1948 komunisty. Vznikl tak téměř hodinový příběh místa, které se stalo svědkem stovek smutných a tragických osudů obětí totalitních režimů, řekl Paleček.

Zpětně částečně lituje, že nezačal dříve, protože velká část žen, které věznění přežily, už byla před deseti lety po smrti. „Dnes už z těch, které věznilo gestapo, nežije patrně nikdo a z těch, které na Cejlu věznili komunisté, paní Vlasta Černá a ještě jedna paní. Byl bych samozřejmě rád, kdyby se ještě ozvaly další, které dosud žijí a nevím o nich," řekl Paleček. Podle svých slov se mu podařilo zpovídat většinou ženy, které byly vězněné jako mladé dívky. Starší generaci už nestihl.

Věznice na Cejlu fungovala od konce 18. století až do roku 1956 a další půlstoletí sloužila budova jako depozitář Moravského zemského archivu. Nijak se proto stavebně nezměnila a dodnes se zachovala z velké části podoba, jakou si pamatují a pamatovali ti, kteří sem byli umístěni.

„Ženy, se kterými jsme mluvili, jsme dovezli na místo, a když viděly, kde byly jako mladá děvčata, obvykle to jimi silně otřáslo. Velmi silný byl příběh ženy, která se sem nechala přivézt, brala již silné léky a za deset dnů poté zemřela," připomněl Paleček jednu z žen. Ve věznici se ocitl poprvé v roce 2007 a později zde strávil jednu noc, aby se alespoň trochu mohl vžít do pocitů těch, kteří tu byli vězněni.

Někteří diváci už mohli dokument zhlédnout při premiéře v krytu 10-Z zhruba před měsícem. Dnes na 80. výročí vypuknutí Pražského povstání jej odvysílá Česká televize na programu ČT 2. Paleček se věnuje době především komunistické totality dlouhodobě, před 12 lety měl premiéru jeho dokument o komunistickém prokurátorovi Karlu Vašovi s názvem Vrahem z povolání - utrpení soudce Karla Vaše. Byl tím, jenž poslal na smrt generála Heliodora Píku.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, Cejl, film, historie, vězení, káznice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.