Netypický pohled na historickou památku jihomoravské metropole se naskytl návštěvníkům hradu Špilberk. Venkovní prostory objektu zaplnily betonové, kovové a smaltované figury a přes šest desítek soch bezhlavých psích torz. Do hradního příkopu je k narozeninám známého sochaře Jana Hendrycha instalovalo brněnské muzeum.
Spojit interiér i exteriér jedné z kutlurních ikon Brna se při vystavování umění rozhodli městští muzejníci. Od západního křídla po celém prostoru Špilberku uspořádalo oddělení Galerie města Brna z Muzea města Brna výstavu děl umělce Jana Hendrycha, který loni oslavil pětaosmdesátiny.
„Dovnitř jsme umístili komornější díla, skrze která návštěvník nahlédne do několika tematických celků i časových etap Hendrychovy tvorby, jako jsou portrétní hlavy, figury, kabáty, mosty a brány. Ty jsou prezentací autorova způsobu myšlení, života a přístupu k tvorbě, jež byla mimo jiné ovlivněna nehostinnou dobou normalizace a komunistického režimu,“ uvedla expozici Barbora Kachlířová z Muzea města Brna.
Oproti tomu okolo hradu pořadatelé rozsázeli sochařova díla, která jsou v životním a nadživotním měřítku. Jihovýchodní bastion tak osídlil soubor soch z kovu a smaltu, které Hendrych vytvořil během ostravského sympozia Smalt Art, protější jihozápadní výstupek hradeb hostí skupinu betonových figur.
Právě figura je pro Hendrycha symbolem lidské mytologie a ve své tvorbě se okolo ní pohybuje celý život. „Setkáním s oběma skupinami soch, smaltovými i betonovými, instalovanými do podnětného dialogu s architekturou hradu i s výhledy na město, divák zakusí, jak citlivě socha reaguje na proměny světelných a atmosférických podmínek a jak silně dokáže ovládnout nejen okolní prostor, ale i emoce,“ vysvětlila kurátorka výstavy Ilona Víchová.
Podobný účinek zamýšlel i sochařův student Adam Velíšek, jehož soubor skulptur s názvem Armáda ozdobil hradní příkop. Trávník před Špilberkem tak nyní stráží šestašedesát psích torz, kterým chybí hlava.
Dostat sochy na místo nebylo jednoduché, ruku k dílu proto přiložili i další Hendrychovi studenti a současní umělci, jako je Jakub Goll, Pavel Provazník, Radek Škrabal, Michal Hradil a Martin Malý.
Venkovní část expozice s názvem Jan Hendrych 85, jež volně navazuje na projekt, který v letošním roce představila Galerie Klatovy / Klenová, je ke zhlédnutí už nyní. Výstavu v interiéru památky pak lze navštívit od 6. října 2022.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
A MÁME TU UMĚLECKOU KAFILLÉRII - je dobré, že ŠPILBERK někdo pořádně hlídá........co tomu řeknou malé děti a milovníci mazlíčků????