pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Výstava v Brně představí osud úspěšného stíhače RAF Leopolda Šroma

Byl oddaným vlastencem, zručným pilotem a za druhé světové války bojoval za svůj lid ve službách britských ozbrojených sil zvaných RAF. Nejen slavného rodáka z Chrlic Leopolda Šroma představí zájemcům Moravská zemská knihovna v Brně prostřednictvím multimediální prezentace a online výstavy.

Ku příležitosti blížícího se Dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, mohou zájemci již nyní navštívit foyer v přízemí Moravské zemské knihovny a načerpat znalosti o leteckém esu Leopoldu Šromovi a dalších moravských druhoválečných pilotech. Prezentaci Oči Brna: Leopold Šrom a moravští letci RAF doplňuje také online výstava, která mapuje osudy odvážných českých vlastenců.

Leopold Šrom se narodil roku 1917 a do dějin se zapsal jako jeden z našich nejúspěšnějších letců druhé světové války. Po okupaci utekl z Protektorátu do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie a roku 1940 se přidal k britskému Královskému letectvu. V tamních řadách platil za přesného a agresivního stíhače. „Ve vzdušných soubojích si připsal celkem pět potvrzených sestřelů, a řadu poškozených nepřátelských strojů. Další bojové úspěchy zaznamenal hluboko v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání, kde si připsal několik dalších vítězství a sestřelů nacistických letounů," popsal kurátor výstavy Radoslav Pospíchal

Prezentace v budově knihovny připomíná Šromovo dětství, zálibu ve sportech a představuje jej jako skromnou lidskou bytost. Návštěvníci se seznámí například s příběhem, kdy Šrom posádce sestřeleného německého bombardéru, jenž spadl do moře, přivolal pomoc. Dozvědí se také napínavé podrobnosti ze Šromova vlastního boje o život, který sváděl, když s fatálně poškozeným Spitfirem zázračně doletěl z Francie přes La Manche zpět na základnu. 

Výstava láká na projekční stěnu s archivními fotografiemi, záběry československých pilotů i originální suvenýry letců z RAF. „V rámci prezentace i online výstavy přinášíme řadu vybraných memoárových ukázek, fotografií nebo videí, aby se čtenáři a návštěvníci mohli dostat letcům trochu blíže a odnést si hlubší zážitek z fascinujících osudů těchto hrdinů, z nichž byli mnozí po válce perzekuováni komunisty,“ řekl Pospíchal.

Online výstava nabízí zevrubnější pohled na příběhy dalších devíti moravských hrdinů z období druhé světové války, a to nejen slavných pilotů, ale také mechaniků a členů pozemního personálu. Expozici přímo v Moravské zemské knihovně mohou zájemci navštívit do 15. ledna příštího roku.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Archiv MZK

Štítky raf, leopold šrom, výstava, moravská zemská knihovna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.