Královská kaple na brněnském hradě Špilberk patří o letních prázdninách sklářskému umění, které pochází z dílny mistrů svého oboru – Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Legendární čeští umělci společně tvořili více než padesát let a za svou tvorbu posbírali mnohá ocenění v Česku i zahraničí.
Výstava Průnik pohledu, která je zároveň připomínkou stého výročí narození Libenského, ukazuje návštěvníkům průřez tvorbou umělecké dvojice od šedesátých let až do konce devadesátých let 20. století. Pro výtvory českých mistrů je charakteristické rozšíření techniky tavené skleněné plastiky prostřednictvím odlévání skla do formy. Ve své době se jednalo o zcela nový postup. Klasikou autorů jsou rovněž geometrizované abstraktní výtvory nebo využívání světelných paprsků skrz hmotu skla.
„Vzniká tak nejen strukturálně pojednaný vnější povrch díla, ale také transparentní, zrakem postihnutelný vnitřní prostor. Princip odrážející negativ vnějšího tvaru a průnik světla skrz hmotu skloviny, regulovaný chemickým složením, strukturou, mocností a barevnou škálou, jsou základními prvky, které vytvářejí umělecký účinek,“ sdělil kurátor Ján Gajdušek z Muzea města Brna.
Autorské i partnerské spojení světově uznávaného sklářského týmu začalo v Železném Brodě, kde vytvořili první společné dílo Hlava-miska (1955-1956). Patrně největší úspěch zaznamenali v roce 1970, kdy prezentovali na Expo 70 v Ósace legendární Řeku života. Do skla obtiskli těla dvou děvčat, což vypadalo, jako kdyby dívky unášela hladina vody.
Významní jsou oba sochaři rovněž pro architekturu, kterou obohatili o zajímavé prvky. „Z českého prostředí patří mezi jejich významné projekty sedmimetrová okna v kapli sv. Václava Chrámu sv. Víta na Pražském hradě nebo unikátní obklad Nové scény Národního divadla z foukaných skleněných tvarovek podle návrhu samotného Libenského,“ uvádí například portál Czechdesign.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.