úterý 20. října 2020 Vendelín

Při rekonstrukci kanalizace a vodovodů našli archeologové v centru Brna zbytky dosud neznámé věže

V místě, kde se dnes nachází ulice Veselá, našli archeologové při průzkumu centra města v rámci budování kanalizace a vodovodu na ulicích Solniční, Opletalova a Česká pozůstatky dvou věží. O existenci jedné z nich tušili, objev věže západně od někdejší brány byl ale velkým překvapením.

"Jednu věž v blízkosti Veselé brány známe z písemných pramenů a ikonografických zobrazení a víme, že byla zbořena v 19. století. Druhá věž stojící západně od Veselé ulice ale na žádném vyobrazení nebyla," uvedl Václav Kolařík ze společnosti Archaia Brno, která průzkum zajišťuje.

Podle archeologů pochází vyobrazení této části města nejdříve ze 17. století, věž však na místě stála už mnohem dříve a zničena byla pravděpodobně okolo roku 1580. 

Zdá se velmi pravděpodobné, že právě k této věži se vztahuje zajímavá zpráva, dříve spojovaná s jinými objekty. Brněnský lékárník Jiří Ludwig ve své kronice uvádí, že dne 8. srpna roku 1580 zasáhl prachovou věž u Veselé brány blesk. Exploze více než 70 tun střelného prachu způsobila, že celá věž i s částí hradby, se sesula k zemi. Mnoho domů v okolí utrpělo škody a dva z nich musely být údajně strženy," uvedl archeolog.

Tato historka se dosud spojovala s úplně jinými branami, které patřily do brněnského opevnění, objev věže ale archeology nasměroval novou cestou. Podle Kolaříka je umístění dvou věží po stranách u vstupu do města běžné, detailní informace ohledně opevnění Brna jsou ale dle jeho slov velmi špatně dochované. 

 

Autoři | Foto Archaia Brno

Štítky ČR, archeologie, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.