neděle 25. října 2020 Beáta

VIDEO: Žena v Brně utrhla hlavu figuríně Leoše Janáčka. Samotný operní festival zase zařízl stát

Šestnáct figurín slavného brněnského skladatele Leoše Janáčka láká na operní festival nesoucí jeho jméno. Ten začal tento týden v Brně. Osud reklamních poutačů i samotného festivalu však dostává pořádné kopance. Reklamním Janáčkům totiž někdo trhá hlavy, operní festival pak pro změnu zařízlo státní nařízení zakazující představení, při kterých se zpívá.

Žena utrhla skladateli hlavu

Figuríny Leoše Janáčka se psíkem lákající na světově známý brněnský operní festival se prakticky od prvních dní staly terčem vandalů. Ti trhali známému skladateli hlavu a až do středeční noci unikali ruce spravedlnosti.

Zítra začíná festival Janáček Brno a z našich 16 figurín Janáčka s pejskem čiperou, které jsme instalovali po městě, už...

Zveřejnil(a) TIC Brno dne Neděle 27. září 2020

Klec spadla až v noci na čtvrtek. Kamery městské policie totiž zachytily situaci, při které mladá žena zlomila hlavu figuríně Janáčka na Moravském náměstí. Její počínání zahlédli strážníci dohledového centra a za třiadvacetiletou ženou rovnou vyrazila hlídka, která ji vypátrala v zaparkovaném autě na Kolišti. Dívka se k poničení figuríny přiznala, prý ji poničila z hlouposti. 

„Hodnota jedné figuríny dosahuje bezmála pěti tisíc korun, a protože v uplynulých dnech už jich vandalové několik znehodnotili, předali strážníci celý případ i s kamerovými záznamy Policii České republiky," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.


Obrovský úspěch pro brněnskou kulturu! Festival Janáček Brno získal operního Oscara

Fantastický úspěch pro brněnskou kulturu! Operní festival Janáček Brno vyhrál při své vůbec první historické nominaci prestižní ocenění International Opera Awards v kategorii festivalů. Na slavnostním galavečeru v Londýně si cenu převzal šéf...


Oscarový festival zařízl stát

Citelnou ranou pro festival Janáček Brno však nebyly utržené hlavy figurín jako zásah české vlády. Ta od pondělí 5. října zakázala veškeré koncerty, sborová a operní představení. Pro festival, který minulý rok vyhrál prestižního operního Oscara a zařadil se tak mezi jeden z nejprestižnějších operních festivalů světa, to byla citelná rána.

Zlaté hřeby festivalu to naštěstí neohrozilo. O ten první se již v pondělí 28. září na slavnostním zahájení zasloužil světoznámý režisér Robert Carsen, který oživil Janáčkovu zásadní, avšak málo hranou inscenaci Osud.

Druhým zlatým hřebem programu festivalu bude inscenace Její pastorkyně s fenomenální sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky. První představení proběhne 3. 10. podle plánu. Druhé představení, které ohrozila nová opatření, se podařilo přesunout na nedělní termín 4. 10. v 19 v Janáčkově divadle. 

Podařilo se nám přesunout představení Její pastorkyně s hvězdným obsazením z 5.10. na neděli 4.10. ‼️ Nenechte si tak...

Zveřejnil(a) Janáček Brno dne Čtvrtek 1. října 2020

Od 5. října, tedy od chvíle, kdy vejde v platnost vládní zákaz, bude festival pokračovat s upraveným programem. Další festivalová operní představení premiéra Řeckých pašijí a hostování Maďarské státní opery s inscenací Salome se neuskuteční. 

Koncertní řada zůstane z velké části zachována s úpravami programu týkajících se vokálních děl. Závěrečný koncert Bamberských symfoniků 16. 10. proběhne formou live streamu z koncertní síně v Bamberku do hlediště Janáčkova divadla a na webu festivalu a Bamberských symfoniků.


Přehled změn programu festivalu Janáček Brno:

2. 10. 2020 – Příhody lišky Bystroušky, Divadlo F. X. Šaldy Liberec – zrušeno bez náhrady

4. 10. 2020 – Koncert Pražského filharmonického sboru – náhradní termín v jednání

5. 10. 2020 – Její pastorkyňa – přesunuto na 4. 10. v 19h

6. 10. 2020 – Recitál Pavola Breslika – náhradní termín v jednání

7. 10. 2020 – Řecké pašije – náhradní termín 20. 10. 2020

7. 10. 2020 – Kostelní písně ze Znorov (folklorní koncert) – náhradní termín v jednání

8. 10. 2020 – Brno Contemporary Orchestra – koncert zazní s upraveným programem

9. 10. 2020 – PhilHarmonia Octet Prague – koncert zazní s upraveným programem

10. 10. 2020 – Komponovaný pořad posluchačů HF JAMU v Brně – koncert zazní s upraveným programem v Mozartově sále divadla Reduta

10. 10. 2020 – Dětský sbor Brno – náhradní termín v jednání

10. 10. 2020 – Salome (Maďarská státní opera) – nahrazeno mimořádným koncertem Orchestru Janáčkovy opery NdB

11. 10. 2020 – Pavel Haas Quartet – koncert zazní s upraveným programem

11. 10. 2020 – Recitál Tomáše Krále a Matana Porata – náhradní termín v jednání

11. 10. 2020 – Glagolská mše / Věčné evangelium – koncert zazní s upraveným programem

12. 10. 2020 – Krok za oponu k opeře Osud – zrušeno bez náhrady

14. 10. 2020 – Osud, Janáčkova opera NdB – náhradní termín 28. a 29. 11. 2020

15. a 16. 10. 2020 – S.A.M.P.O., Komorní opera HF JAMU – náhradní termín v jednání

16. 10. 2020 – Slavnostní závěr festivalu: Koncert Bamberských symfoniků – live stream v Janáčkově divadle a na webu Bamberských symfoniků a festivalu Janáček Brno 2020

Ohodnoť článek

Foto MP Brno

Štítky janáček brno, festival, janáček, vandalismus, strážníci, opera, vláda, nařízení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.