úterý 22. září 2020 Darina

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Světoznámý operní režisér zkouší v Brně Janáčkovu milostnou inscenaci. Osud zahájí festival Janáček Brno

Nová inscenace Janáčkova Osudu, která slavnostně zahájí festival Janáček Brno 2020 je návratem jednoho z nejlepších operních režisérů Roberta Carsena. Tento tvůrce inscenací ceněných pro jejich dramatické uchopení, poetiku a výtvarnou vytříbenost se vrací k  Janáčkovu opernímu dílu, aby své janáčkovské inscenace rozšířil o šestou operu vytvořenou speciálně pro soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Osud bude mít v Janáčkově divadle premiéru 28. září.

Robert Carsen patří opravdu mezi světové špičky. Režíroval například v pařížské opeře, Metropolitní opeře v New Yorku, v opeře San Francisco, Milánské La Scale, Londýnské Covent Garden, ad. Rád se režijně podívá i mimo operní svět. Můžeme zmínit například jeho spolupráci se Stingem.

Kamila osudovou láskou hned dvou skladatelů

Opera Osud bude mít v Národním divadle Brno premiéru 28. 9. 2020, reprízy jsou pak v plánu 29. 9., 14. 10., 28. 11., 29. 11. 2020.
 

Již první tóny orchestrálního valčíku z předehry Osudu nás zavádí mezi noblesní lázeňskou společnost; prostou přirozenou prózu zde nahradil jazyk ve stylu dekadentních básníků, protože Janáčka k této opeře inspirovala krásná žena, osmadvacetiletá Kamila Urválková, kterou skladatel potkal v srpnu 1903 ve svých oblíbených lázních Luhačovice.

Kamila Janáčkovi vylíčila svůj milostný vztah se skladatelem Čelanským, jenž své rozčarování v lásce ztvárnil v opeře Kamila. Janáček natolik propadl Kamilinu kouzlu, že se rozhodl vytvořit „zcela novou, moderní operu“, v níž by byla očištěna.

Osud nazval nikoliv operou, ale třemi epizodami románovými, kdy se divák ocitá ve zcela jiném prostředí než v jeho dřívějších operách – po Její pastorkyni tak Janáčkova čtvrtá opera Osud představuje hudební i dramaturgický výboj do další oblasti.
 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

PR text

Štítky osud, leoš janáček, robert carsen

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.