úterý 7. července 2020 Bohuslava

V 99 letech zemřela Růžena Komosná, legendární vyšívačka krojů ze Slovácka

Růžena Komosná, nejstarší obyvatelka Dolních Bojanovic, zemřela tento pátek ve věku 99 let. Nadaná vyšívačka krojů, fokloristka a tanečnice zůstala aktivní až do vysokého věku, podlužácké kroje vyšívala tři čtvrtě století.

O odchodu stařenky Komosné, která do vysokého věku pracovala na poli i tančila na hodech, informovali zastupitelé obce. „Byla to obětavá, vždy veselá a zbožná stařenka. Její úsměv zdobil snad všechny kulturní a církevní akce a nechyběla u žádné důležité události v obci. Odešla velká osobnost Slovácka a Podluží, bude nám tu všem chybět,” loučili se zastupitelé na facebookových stránkách obce. 

Také ostatní obyvatelé obce vyjádřili soustrast pozůstalým. „Tak to je mi líto, že se té stovky nedožila. Upřímnou soustrast rodině,” psali lidé na sociálních sítích. Růžena Komosná je svým uměním známá po celé jižní Moravě, kroje vyšívala víc než 75 let a po smrti manžela zůstala jediná, kdo v Podluží ručně vyšíval mužské krojové kalhoty červenice. Folkloristka, ochotnická herečka a víchernice ještě ve vysokém věku chodívala v kroji tančit na hodové zábavy. V roce 2018 také získala Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti folkloru. 

Zdroj: Regionální pracoviště Jihomoravský Kraj, Cena JMK 2018

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Autoři | Foto Obec Dolní Bojanovice

Štítky folklor, kroje, vyšívačka, hody

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.