Počasí dnes4 °C, zítra0 °C
Sobota 4. února 2023  |  Svátek má Jarmila

Brněnský rodák a jeden z nejslavnějších spisovatelů světa Milan Kundera dnes slaví 90. narozeniny

Je považován za jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů všech dob. Paradoxem však je, že na svou rodnou zem na dlouhá léta zanevřel a dokonce odmítal překládat svá nová díla do češtiny. V posledních letech se však situace naštěstí změnila. Milan Kundera, brněnský rodák, který dnes slaví 90. narozeniny, se postupně opět otevírá Česku. Ku příležitosti kulatin slavného spisovatele si v Brně připravilo speciální program hned několik kulturních institucí.

Jako první se dnes otevřela veřejnosti výstava s názvem Milan Kundera (neztracen) v překladech v prostorách Moravské zemské knihovny. „Je věnována překladům Kunderových knih. Při přípravě výstavy jsme došli k číslu více než tří tisíc vydání v různých světových jazycích, což z Kundery dělá jednoho z nejpřekládanějších autorů na světě," konstatoval ředitel MZK Tomáš Kubíček.

Milan Kundera se narodil 1. dubna roku 1929 v Brně. Jeho otec Ludvík Kundera byl vynikajícím klavíristou a rektorem JAMU. Milan vychodil brněnské gymnázium na třídě Kpt. Jaroše, poté se přestěhoval do Prahy na Univerzitu Karlovu, kde nejdříve studoval literární vědu a estetiku, po dvou semestrech však přestoupil na FAMU, kde se věnoval filmové režii a scénáristice. Milan Kundera byl ve svých mladých letech aktivním komunistou. V roce 1948 vstoupil do komunistické strany, po dvou letech byl však vyloučen. Roku 1956 mu bylo členství obnoveno, ale v roce 1970 byl opět vyloučen. V roce 1975 emigroval do Francie. Tehdejší československý komunistický režim mu o čtyři roky později odebral občanství. Poté získal francouzské. Je autorem řady povídek, esejů, divadelních her a především románů. Za svá dílo získal desítky ocenění a stal se jedním z nejvlivnějších a nejvíce překládaných autorů světové historie.

Kundera pro výstavu sám přeložil úryvky ze svých francouzských děl

Kunderovo dílo je netradičně přiblíženo ve své grafické podobě prostřednictvím obálek jeho knih v různých překladech a také prostřednictvím recenzí v předních světových denících. Speciálně pro tuto výstavu také sám Milan Kundera přeložil úryvky ze svých čtyř posledních románů, které dosud v češtině nevyšly. Poslední částí výstavy je knihovnička s českým vydáním Kunderových děl, která mohou návštěvníci pročítat v křeslech nebo na lenošce přímo v expozici.

Já, truchlivý bůh a další filmové, divadelní a rozhlasové adaptace

Výstava v Mramorových sálech Biskupského dvora začne ve středu a zabývá se dalším životem jeho díla - rozhlasovými, divadelními a filmovými interpretacemi jeho textů. Výstavu doprovodí i projekce filmu Já, truchlivý Bůh s Milošem Kopeckým v hlavní roli. Autorem výstavy je Mojmír Jeřábek, který je s Kunderovými v pravidelném kontaktu.

Právě obnovenou premiérou inscenace Jakub a jeho pán se k poctě Milanu Kunderovi připojuje i Městské divadlo Brno. Hru s Viktorem Skálou a Janem Mazákem uvede 11. a 12. dubna.

S Brnem spojují Kunderu tisíce nitek

„Chtěl jsem dokumentovat vztahy Milana Kundery k Brnu, s nímž ho spojují tisíce a tisíce nitek. A nejde pouze o čestné občanství nebo export inscenace Jakub a jeho pán Městského divadla Brno do Paříže, kde autor mohl inscenaci vidět a velmi ji tehdy ocenil," uvedl Jeřábek.

Foto Archiv Činoherního klubu | Zdroj s využitím ČTK

Štítky Milan Kundera, narozeniny, kultura, program, mzk, výstava, Brno, Česko, Moravská zemská knihovna, kulturní instituce, Tomáš Kubíček, Ludvík Kundera, Miloš Kopecký, Viktor Skála, Jan Mazák

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.