V Brně plánují propojit nenavazující cyklotrasy

Zprůjezdnění centra, propojení stávajících cyklotras a větší bezpečnost cyklistů je cílem nového vedení brněnského magistrátu v oblasti cyklodopravy. Konkrétnější představy, co a jak udělat, chce mít náměstek primátora pro dopravu Richard Mrázek (ANO) v lednu, až stihne problematiku cyklodopravy v Brně podrobněji nastudovat.

Angažovaná veřejnost, kterou zastupuje sdružení Brno na kole, cítí od současné koalice větší ochotu se otázce cyklodopravy ve městě věnovat. "Zatím jsme se sešli s náměstkem Martinem Anderem (SZ) a některými dalšími zastupiteli. Snažíme se posunovat dopředu," řekl předseda sdružení Michal Šindelář. S Mrázkem se mají sejít v lednu.

Vedoucí odboru dopravy Vladimír Bielko sdružení vyzval, aby předložili seznam opatření, která by se měla uskutečnit. "Samozřejmě chceme průjezdné centrum, dobudování páteřních tras, tedy spojení centra s městskými částmi. Ambicióznějším plánem jsou cyklopruhy na silnicích, kde nyní parkují auta. U nás existuje parkovací socialismus, tedy zábor veřejného prostranství zadarmo. Myslíme si, že především v centru by se měla některá parkovací místa rušit ve shodě s tím, jak vznikají parkovací domy a podzemní garáže, které nejsou dostatečně využité," řekl Šindelář.

Mrázek očekává, že by město mělo mít peníze z programovacího období EU 2014-2020 na opatření, která budou sloužit dopravě, nikoliv však rekreační cyklistice. "Musíme udělat síť cyklotras funkční a bezpečnou. Je potřeba, aby se cyklisté cítili bezpeční a zároveň řidiči neměli pocit, že jim cyklista skončí pod koly," míní Mrázek.

Sdružení Brno na kole by také rádo více komunikovalo s policií, která je podle Šindeláře velkou brzdou v uskutečňování opatření. "Při povolování protisměrné jízdy cyklistů v jednosměrce často návrh zamítli a ani se nevyjádřili, jak by to šlo udělat. Cyklopruhy na Kounicově se dělaly proti jejich vyjádření," doplnil Šindelář. Podobně je zatím negativní stanovisko policie k celodenní průjezdnosti centra.

Systematicky se začal věnovat cykloopatřením v Brně až Mrázkův předchůdce Robert Kotzian (ODS), Šindelář však městu vytýkal přílišnou pomalost a neschopnost vyčerpat ročně přislíbené tři miliony korun. Podle něj by bylo možné zvýšit podíl cyklodopravy do roku 2020 na deset procent. "Je to realistický cíl. Podle sčítání lidu v roce 2011 používalo kolo na cesty do práce a do školy 2,7 procenta obyvatel Brna. Ač nemáme tvrdá data, je zjevné, že počet lidí v ulicích na kole poměrně rychle vzrůstá," uvedl Šindelář.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky doprava, správa, Brno, cykloturistika, cyklistická trasa, Richard Mrázek, cyklista, ANO 2011, Martin Ander, Evropská unie, Robert Kotzian, ODS

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.