Autobusové spoje na jižní Moravě i spoje v brněnské MHD zatím dopravci vypravují všechny podle jízdních řádů, ale už několik dnů se je daří zajistit jen s vypětím sil. A pokud se nemocnost řidičů zvýší, přijde omezování dopravy. V Brně by se to týkalo spojů, které slouží převážně pro obsluhu vysokých škol, v linkové dopravě by šlo o spoje, které neslouží školákům, případně jezdí jako posilové. Řekli to mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková a mluvčí společnosti Kordis JMK Květoslav Havlík.
Situace na jižní Moravě je nyní ve srovnání s jinými kraji poměrně příznivá, v karanténě není kvůli covidu-19 tolik lidí. Proto ještě spoje jezdí bez omezení. Nicméně nemocnost je vyšší, než je v tomto období běžné. I když v Brně nemůže za absence pouze covid. „Řidičů je nemocných zhruba patnáct procent a jen malá část je doma s covidem. S ním je doma čtrnáct řidičů, v karanténě je dalších šestnáct," uvedla Tomaštíková.
Celkem má dopravní podnik zhruba 1 400 řidičů. Situace se daří zvládat díky řidičům ochotným jezdit přesčasy a díky brigádníkům. „Pokud by však tato situace přetrvávala, nebo se zhoršila, přistoupili bychom k omezení na linkách zajíždějících k vysokým školám. Studenti nyní mají zkouškové období. Jednalo by se především o tramvajovou linku 12, kde by se interval prodloužil ze stávajících pěti na 6,5 minuty," řekla Tomaštíková.
V meziměstské autobusové dopravě není podle Havlíka tak snadné zavést úsporná opatření a prodloužit intervaly. Primárně by se rušily takové spoje, které neslouží k dopravě školáků ráno do školy a odpoledne domů. „Jsme také na hraně a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet," řekl Havlík a dodal, že věří, že už by se situace nemusela zásadně zhoršovat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.