pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Na jižní Moravě zmapují aleje kolem silnic, kraj se chce o ně starat

Jihomoravský kraj zmapuje aleje kolem silnic, v současné době pracuje na inventuře stromů. Cílem je mít přehled o všech alejích kolem cest, které spravují jihomoravští silničáři, řekla z Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Díky inventuře má vzniknout databáze alejí, kterou chce kraj pravidelně aktualizovat. „Informace budou konečně dostupné na jednom místě - ve společné aplikaci. Potřebujeme vědět, kolik stromů je chráněných a v jakém jsou stavu, abychom jim mohli zajistit dostatečnou péči. Jako kraj se musíme postarat nejen o beton, ale i stromy kolem cest. A to včas a systematicky,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Na evidenci alejí už se v těchto dnech pracuje, hotová by měla být do konce letošního roku. Kraj za ni zaplatí přibližně 193 tisíc korun bez DPH.

Téma alejí u silnic na začátku roku rozvířila anketa a nejkrásnější alej roku, kterou loni vyhrálo stromořadí u Velkých Opatovic na Blanensku. Silnice se ale má rekonstruovat a rozšiřovat, protože nevyhovuje bezpečnostním parametrům, a část stromů má jít k zemi. Lidé se k věci vyjádřili v peticích, zatímco v jedné bojovali proti vykácení lip, ve druhé byli za provedení opravy silnice i s nutným vykácením stromů po jedné straně. Vedení kraje tehdy zvažovalo několik variant, část stromů ale zřejmě k zemi půjde. Kraj na rekonstrukci silnice získal dotaci 80 milionů korun, kdyby ji v termínu neopravil, o peníze by přišel.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv Drbna

Štítky Jmk, Alej, Silnice, Správa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.