pondělí 25. ledna 2021 Miloš

Brněnský dopravní podnik ruší omezení v provozu. V jízdních řádech přibylo nové značení nízkopodlažních vozů

Dopravní podnik města Brna (DPMB) v návaznosti na aktuální vládní opatření přechází z prázdninového provozu zpět na standartní provoz. Od středy druhého prosince jezdí šaliny a trolejbusy podle klasického jízdního řádu pro pracovní dny, autobusy nadále jezdí podle prázdninového jízdního řádu.

Šaliny a trolejbusy podle standartního provozu

V návaznosti na vládní opatření a klesající stupeň protiepidemického sytému PES, od středy 2. prosince pojedou tramvajové a trolejbusové linky podle jízdních řádů pro běžné pracovní dny. Autobusové linky prozatím zůstávají na prázdninovém provozu.

Školní linky opět v provozu

S nástupech školáků zpátky do škol od 30. listopadu, obnovuje dopravní podnik provoz školních linek š85, š86, š87, š88 a také zvláštních školních spojů na běžných linkách.

Omezení víkendových rozjezdů

Stále zůstává v platnosti zrušeni víkendových nočních autobusových linek v 0:30 a v 1:30 od Hlavního nádraží. Provoz nočních rozjezdů v pracovních dnech zůstává beze změn. Ruší se však některé posilové spoje.

Povinné roušky a zastávky na znamení

Ochrana dýchacích cest stále zůstává jako povinná výbava cestujících. Cestující mají stále povinnost nosit roušky ve všech vozech hromadné dopravy a také na nástupištích všech zastávek.

Změnou prošly zastávky na znamení. Vozy hromadné dopravy už nezastavují na každé zastávce a je znovu potřeba dávat signál řidiči k zastavení.

Nové značení bezbariérových vozů

Nově se v jízdních řádech neoznačují bezbariérové spoje, ale naopak se značí ty nevhodné. Výskyt nízkopodlažních vozů je už tak vysoký, že je zbytečné je v jízdních řádech označovat piktogramem osoby na vozíku. Dopravní podnik se pro tento krok rozhodl z důvodu zpřehlednění jízdních řádů.

„U linek, kde garantujeme jako nízkopodlažní více než polovinu odjezdů, značíme celou linku jako bezbariérovou a v jízdním řádu jsou naopak vyznačeny symbolem $ ty spoje, které nízkopodlažní nejsou. Princip značení tedy otáčíme,“ vysvětil dopravní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl. Nové značení se týká většiny linek – například to jsou 1, 4, 8, 9, 30, 32, 40, 49, 57, 63 a další.

„Nízkopodlažnost vozů MHD je jednou z našich dlouhodobých priorit, pro mnoho skupin cestujících je snadný nástup a výstup z vozu při přepravě klíčový. Nejsou to jen lidé s handicapem, ale i senioři a rodiče s kočárky nebo malými dětmi. Po pořízení 40 nových autobusů v letošním roce činí celkový podíl nízkopodlažních vozů 77 procent, u autobusů dokonce 94 procent,“ přiblížil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ,Dominik Svoboda, DPMB

Štítky DPMB, jízdní řády, změny, provoz, nízkopodlažní vozy, značení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.