pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské

Slovenští dopravci dnes opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly dnes ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Také v Moravskoslezském kraji na přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku jsou stále kolony. V noci se tam sice podařilo obnovit provoz, ale slovenská strana ho zatím řídí kyvadlově. Na hraničním přechodu Makov-Bílá-Bumbálka je provoz plynulý, ale s kolonami musejí řidiči počítat směrem do slovenského vnitrozemí. ČTK to dnes řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Slováci žádají snížení silniční daně či zastavení mýtného

Naproti tomu všechny hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly dnes ráno průjezdné bez omezení. Týkalo se to i přechodů Drietoma-Starý Hrozenkov a Lysá pod Makytou-Střelná, které byly v úterý kvůli stávce pro nákladní vozidla uzavřeny. "Oba přechody jsou nyní bez blokády a průjezdné bez komplikací," řekla ČTK dnes po 08:00 policejní mluvčí Lenka Javorková.

Blokády pořádá Unie autodopravců Slovenska (UNAS), žádá výrazné snížení silniční daně či pozastavení výběru mýtného. Nespokojení slovenští dopravci už dříve v tomto měsíci a v době pokračující kampaně před únorovými parlamentními volbami protestovali na různých silnicích v zemi. Zablokovali také některé hraniční přechody se sousedními zeměmi, včetně Česka. Protest přerušili po výzvě premiéra Petera Pellegriniho k jednáním, která ale k dohodě nevedla. V pondělí autodopravci blokády opět obnovili. Podle premiéra Petera Pellegriniho není k protestním akcím důvod, příslušná ministerstva chystají pro dopravce úlevy.

Autoři | Foto Kristýna Březovská, Události Brno

Štítky ČR, Slovensko, doprava, demonstrace, přechody, OPRAVA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.