Jeskyně Balcarka, uzavřená po páteční bouři a přívalových deštích, je znovu přístupná veřejnosti. Návštěvníci se však stále nepodívají do Punkevních jeskyní kvůli vzedmuté hladině řeky Punkvy. Uzavřený je také Dům přírody Moravského krasu, kde voda vyplavila expozici.
Dům přírody obklopilo splavené bahno. „Výukové programy budou řešeny individuálně. Venkovní prostory jsou pro zajištění bezpečnosti uzavřeny, prosím respektujte tyto zákazy,“ napsala ředitelka Domu přírody Tereza Tesařová.
Páteční bouřky silně zasáhly Brno, Brněnsko a Blanensko. Jihomoravští hasiči měli ke třem stovkám výjezdů. Silný déšť a vítr působily škody také v Moravském krasu.
Punkevní jeskyně zůstanou uzavřené do odvolání. Hladina stoupla také na dně Macochy. Voda stékající Suchým žlebem splavila bahno ke Skalnímu mlýnu a k Domu přírody, kde se dostala do expozice či skladu.
„Vše bylo nutné vynosit, rozmontovat a odnosit nábytek. Poté hasiči to nejhorší bahno pod proudem vystříkali ven a nakonec bylo nutné vše pomocí smetáků a lopat odmést a odnosit,“ uvedla Tesařová.
Od pátečního večera až do sobotních večerních hodin byli při odstraňování škod v permanenci nejen profesionální hasiči, ale také jejich dobrovolní kolegové. Jednotka z blízkých Jedovnic popsala na svém webu opakované čerpání vody a likvidaci popadaných stromů ze silnic, ale také z koryt potoků. Jedovničtí hasiči čerpali vodu také z prostor lanovky v Punkevním žlebu pod Macochou.
Přírodní pohromu zaznamenali také speleologové z Býčí skály. Popadalo mnoho stromů a velkých kamenů, jeden velký kmen skončil na střeše jejich chaty, druhý těsně před vchodovými dveřmi. Nikomu se nic nestalo. „Aby toho nebylo málo, přidala se i slušná povodeň, která zatopila Šenkův sifon,“ popsali speleologové na svém webu. V sobotu se situace vracela k normálu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.