neděle 25. září 2022 Zlata

TORNÁDO: Příběhy z trosek, malý hrdina i fotoreportáž rok poté

Šest obětí, stovky zraněných, 1200 zničených domů. Tornádo, které se loni prohnalo jižní Moravou, s sebou přineslo mnoho problémů a svízelných situací, kterým museli lidé ze zasažených obcí čelit. Brněnská Drbna přináší souhrn textů o životě po tornádu.

Den poté

Co přesně se 24. června 2021 stalo a jaký pohled se den po katastrofě naskytl obyvatelům jihomoravských obcí, zdokumentovala Brněnská Drbna v reportáži z Lužic na Hodonínsku. „Nikdy jsem nic podobného nezažila. Večer bouchlo okno a pak jsme se už jen báli,“ znělo od rozstřesených místních, kteří během sekundy přišli o střechu nad hlavou.

Obrovský zmar prožívají obyvatelé obce Lužice na Hodonínsku. Čtvrteční bouře tam napáchala obrovské škody. Například v Důlní ulici je podle zpravodaje Drbny poškozena většina domů i nedaleká železniční trať, která je od čtvrtečního večera...

Srdceryvné příběhy

Osudy těch, kteří přišli o střechu nad hlavou a mnohdy žili také ve strachu o své nejbližší, se po červnových událostech loňského roku šířily sociálními sítěmi. Sbírka byla vypsaná například na rodinu, jejíž těžce zraněný otec skončil v nemocnici, Ševčíkovi, kteří zůstali se třemi dětmi bez domova nebo Silvii, jež cestovala v autobuse smeteném tornádem.

Příběhy z trosek: Strach o dcery i řidič autobusu bojující o život

Zatímco lidé z oblastí postižených tornádem uklízí hrůzné následky řádění přírody, které obrátilo život celých vesnic vzhůru nohama, solidární dobrodinci přispívají na jejich návrat k normálnímu fungování. Příběhy poškozených rezonují sociálními...

Malý záchranář

Do paměti Jihomoravanů se zapsal také hoch, který zapomněl po cestě ze školního výletu vrátit své paní učitelce lékárničku. Nakonec ji Tobiáš, který žije v zasažených Mikulčicích, využil více, než si kdy představoval. Po řádění tornáda neváhal a sám na místě pomáhal zraněným.

Malý hrdina Tobiáš ošetřoval zraněné po tornádu. Dostal pochvalu od záchranářů

Hrdinný příběh malého sportovce Tobiáše, jenž si za své počínaní zaslouží obdiv nejen profesionálních zdravotníků, začal velmi nenápadně ještě před tím, než jižní Moravu zasáhlo tornádo. A to když dostal na školním výletě na starosti lékárničku....

 

Pomáhali učni

S následky větrného víru pomáhali ve zpustošených obcích po řádění tornáda učni ze Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy. V Mikulčicích postavili společnými silami například novou střechu vodárny.

Brněnští učni pomáhají v tornádem postižené obci. Lidé mladíkům děkují buchtami

Dobrá práce chlapi, slyšeli brněnští učni poté, co postavili po několika dnech dřiny v Mikulčicích na Hodonínsku novou střechu vodárny. Konstrukci sebralo letos v černu tornádo. Místní děkují žákům za pomoc buchtami a koláči.

Příběh Silvie

Čtrnáctiletá Silvie, která skončila ve vídeňské nemocnici poté, co seděla v autobuse, který smetlo tornádo, se kvůli svým těžkým zraněním musela znovu učit chodit. Pokračování příběhu statečné dívky přinesla Drbna v článku loni v říjnu.

Silvinka seděla v autobuse, který smetlo tornádo. Po těžkých zraněních se znovu učila chodit

Příběh čtrnáctileté Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku zasáhl na konci června nejednoho člověka. Mladá dívka utrpěla těžká zranění, když cestovala autobusem, který se dostal do spárů zákeřného tornáda. Po nehodě prošla léčbou ve třech...

Hrušky a Moravská Nová Ves po roce

Jak vypadají zasažené obce na Břeclavsku rok po události, zjišťovala redakce přímo na místě. Snímky z Hrušek a Moravské Nové Vsi, které se ještě stále vzpamatovávají z živelné katastrofy, přinášíme ve fotogalerii.

Fotoreportáž: Rok od tornáda na jižní Moravě

pátek, 24. června 2022, 10:08

I po roce jsou domy v Hruškách stále poničené
Dělníci z obce stále nezmizeli
 

Ohodnoť článek

Foto Archiv redakce

Štítky tornádo, jižní morava, břeclavsko, hodonínsko, vzpomínka, výročí, fotoreportáž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.