středa 3. června 2020 Tamara

VIDEO: Nejlepším verbířem se ve Strážnici stal Antonín Žmola. Na festival vypravil celý vlak fanoušků

Nejlepším tanečníkem verbuňku na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici na Hodonínsku v sobotu stal Antonín Žmola z Kněžpole. Ve finále uspěl z 19 tanečníků.

Už 73. ročník festivalu se koná od čtvrtka do neděle. Mezi finálovou osmnáctku postoupilo 12 tanečníků z dopoledního předkola a k nim se připojilo sedm vítězů regionálních kol a vítěz loňské soutěže. Nejlepšího tanečníka vybírala odborná porota. „Hodnotil se zpěv a tanec verbuňk. Posuzuje se k tomu ještě i pohyb a dané figury, ale také jak vypadá kroj," uvedl Zdeněk Bobčík z Národního ústavu lidové kultury.

ČTĚTE TAKÉ: Na soutěže vypravuju celé autobusy svých fanoušků, mají oběd zdarma, vtipkuje nejlepší verbíř Uherskohradišťska 
 

„Myslím, že jsem tu byl dvakrát třetí a jednou druhý. Verbuňku se věnuju od 18 možná 19 let. Snažím se kombinovat drobné prvky a rychlejší i pomalejší cifry," uvedl devětadvacetiletý vítěz z Uherskohradišťska. Žmola v rozhovoru pro Folklorní Drbnu s nadsázkou prohlásil, že na svá vystoupení vypravuje běžně autobusy fanoušků. Letos však výjimečně došlo na celý vagón vlaku!

Tonda-Zmola-a-jeho-autobusy-fanousku-2.jpg

Jen verbuňk přilákal tisíce lidí

Podle Bobčíka se jen na verbuňk přišlo podívat 5500 lidí. „Nikomu nevadilo, že byla zima. Na návštěvnost to nebude mít vliv," dodal Bobčík. Mezinárodní folklorní festival přichystal od čtvrtka do neděle přes 40 pořadů. Celkem nabízí 3500 účinkujících z České republiky a 300 ze zahraničí. Letošním zpestřením jsou zahraniční soubory z Maďarska, Indonésie, Mexika, Ruska a Číny.

100. let Československa připomnělo vystoupení špičkových souborů

Akce se letos připojila k oslavám stoletého výročí vzniku Československa dnešním společným vystoupením souboru Ondráš a Slovenského lidového uměleckého kolektivu (SĽUK). Obě profesionální tělesa patří v zemích bývalého Československa ke špičce umělecké lidové tvorby.

Účast v desetitisících

Minulý rok navštívilo festivalový areál 33.000 platících diváků. Pořadatelé letos očekávaní obdobnou návštěvnost. Vždy ale hodně záleží na počasí, krojovaní účastníci se necítí moc dobře v tropických vedrech, na druhé straně návštěvníkům může být v chladnějším počasí zima.

Autoři | Zdroj s využitím ČTK

Štítky Verbuňk, verbíři, Strážnice, folklor, vítězství, návštěvnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.