Počasí dnes19 °C, zítra21 °C
Neděle 24. září 2023  |  Svátek má Jaromír
Bez reklam

Hustopeče mají fontánu se sochou české královny, která věnovala město mnichům z Brna

Nádvoří Domu u Synků v Hustopečích na Břeclavsku nově zdobí fontána s téměř dvoumetrovou sochou královny Elišky Rejčky. Zástupci města ji odhalili 700 let poté, co Rejčka věnovala tehdejší trhovou ves Hustopeče nově založenému cisterciáckému klášteru na Starém Brně.

„Eliška Rejčka zakoupila Hustopeče, Starovice a Starovičky 15. května 1323 a 1. června téhož roku je věnovala cisterciáckému klášteru. Od zprávy o věnování Hustopečí klášteru se odvíjí i určení založení kláštera, zakládací listina kláštera na Starém Brně neexistuje," uvedla dříve ředitelka hustopečského muzea Soňa Nezhodová.

Fontána představuje Elišku Rejčku, jak drží v ruce džbán a u nohou má sedm lilií. Voda teče z džbánu a tryská i z jednotlivých květin, které jsou znakem cisterciáckého řádu. Autorkou sochy je polská sochařka Ewa Ross – Baczyńská. Náklady na bronzovou sochu s fontánou byly okolo milionu korun, které ušetřilo městské muzeum ze svých příjmů. Dvůr Domu u Synků s fontánou je přístupný v otvírací době kavárny a muzea města Hustopeče.

Eliška Rejčka (1288 až 1335) byla dcerou polského krále a provdala se za Přemyslovce Václava II. Po jeho smrti si vzala Rudolfa Habsburského, který tak legitimoval nárok na český trůn. I poté, co Rejčka podruhé ovdověla, uchovala si vliv a postavení. Zbraslavská kronika k 15. květnu 1323 zmiňuje, že uvedla řádové sestry do kláštera na Starém Brně. Další listina je z 1. června téhož roku, kdy Eliška věnovala cisterciačkám trhové vsi Měnín a Hustopeče s vesnicemi Starovice a Starovičky.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Hustopeče

Štítky Hustopeče, Umění, Rejčka, Fontána, Historie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hustopeče mají fontánu se sochou české královny, která věnovala město mnichům z Brna  |  Břeclavsko  |  Z kraje  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.