Policisté na Břeclavsku vyšetřují zarážející případ internetového podvodu. Třiačtyřicetiletá žena naletěla podvodníkovi na internetu, který se vydával za lodního inženýra plujícího z Jižní Ameriky do Japonska. Podvodník se údajně bál somálských pirátů a ženu poprosil, zdali by mu neposlala peníze na odeslání svých cenností do Evropy. Důvěřivá žena mu poslala přes dva miliony korun.
V prosinci loňského roku se žena seznámila prostřednictvím internetové seznamky s mužem, který se vydával za lodního inženýra. V internetové komunikaci se jí svěřil, že právě cestuje na lodi z Jižní Ameriky do Japonska, kde mohou posádku přepadnout somálští piráti. Proto prý nutně potřebuje odeslat své cennosti i finance do Evropy. Žena souhlasila s tím, že peníze mohou být převedeny na její účet. A právě při této nabídce došlo k zásadní chybě.
Muž svoji novou přítelkyni požádal o zaplacení nezbytných poplatků, které jsou s převodem spojené. Žena začala postupně odesílat do zahraničí peníze. Muž jí vždy kontaktoval s tím, že je potřeba uhradit ještě další a další poplatky. A pak už následoval známý scénář – internetový přítel přestal komunikovat a žena pojala podezření, že něco není v pořádku. A samozřejmě se nemýlila. Žádných cenností ani většího finančního obnosu se od lodního inženýra nedočkala.
Zarážející je ovšem suma, o kterou díky své důvěřivosti přišla. „Při sečtení odeslaných financí se ukázalo, že její internetový vztah ji stál více než 2 miliony korun," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.
„Chtěli bychom touto cestou znovu apelovat na rizika spojená s komunikací na sociálních sítích. Anonymita internetu umožňuje podvodníkům jednoduše vyhledávat potenciální oběti," prohlásila Haraštová. S obdobnými případy se policisté potýkají neustále. „Pachatelé při komunikaci přesvědčují své nové známosti o tom, že jsou v tíživé životní situaci a bohužel se jim to mnohdy podaří. Ostatně popsaná událost je toho důkazem," uzavřela mluvčí.