Pá 28. 8. 2026Augustýn
Volby

První den prezidentské volby je tu. Na co si dát pozor?

Jjsemdrbnicka1 minuta čtení12. 1. 2018, 9:15
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Jan Luxík

První kolo prezidentských voleb dnes začíná. Brány volebních místností se podle zákona otevírají ve 14 hodin, volit dnes můžete až do 22 hodin. V sobotu od 8 do 14 hodin. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů, dva nejsilnější uchazeči se utkají o čtrnáct dní později ve druhém kole.

Nejpozději tři dny před začátkem voleb má mít dle zákona každý volič ve schránce ve svém trvalém bydlišti obálku s hlasovacími lístky. V případě přímé volby prezidenta České republiky si volič ve volební místnosti za zástěnou vybere jeden hlasovací lístek kandidáta, kterého chce podpořit. Obálku s lístkem poté vhodí do hlasovací urny.

Pokud jste doma hlasovací lístky poztráceli nebo s nimi zatopili pod kamny, není potřeba se obávat, že byste pozbyli hlasovacího práva. Hlasovací lístky kandidátů si můžete vyžádat i ve volební místnosti.

Na každé kolo jeden voličský průkaz

Ještě před volbou však musí občan prokázat svou totožnost. Posloužit může platná občanka, platný cestovní, diplomatický nebo služební pas či platný cestovní průkaz. Pokud člověk volí mimo okrsek svého trvalého bydliště, musí mít zařízen tzv. voličský průkaz. Ten však platí pouze pro jedno kolo. V případě dvoukolové volby jsou tedy potřeba dva.

Ve druhém kole se volební lístky už nedistribuují, jsou k dispozici ve volební místnosti. Stejně jako první kolo, i to druhé se případně koná v pátek (26. 1.) od 14 do 22 hodin a v sobotu (27. 1.) od 8 do 14 hodin.
 

Zdroj: s použitím TZ

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Skalní zpěváci s malými kly. V brněnské zoo se narodilo několik damanůSpolečnost

Skalní zpěváci s malými kly. V brněnské zoo se narodilo několik damanů

Své teritorium brání pomocí písní, jejich zuby připomínají malé kly a vlhké polštářky na chodidlech jim pomáhají žít mezi skalami. Malí afričtí savci sice připomínají hlodavce, příbuzní jsou ale se slony. Skupina damanů skalních z brněnské zoo se nyní rozrostla o mláďata.

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitkůSpolečnost

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitků

Chcete si užít den plný pohybu, zábavy a rodinné pohody? V sobotu 12. září 2026 se uskuteční už 7. ročník ČEZ Family Run Aquapalace Praha. Rekreační běh propojí sportovní zážitek s příjemnou rodinnou atmosférou a pestrým doprovodným programem. Účastníci navíc za dokončení sedmikilometrové trasy získají celodenní vstupenku do Vodního světa Aquapalace Praha. Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook