První volební den v Brně: šarvátka ve volební místnosti a bouračka před budovou

Autoři | Foto Daniela Drozdová

První volební den v Brně se neobešel bez komplikací. Strážníci řešili například bouračku přímo před základní školou, kde lidé přicházeli k volbám. Zaskočil je i bizarní spor ve volební místnosti na severu města, kde předsedkyně komise vyfotila voliče bez jeho souhlasu.

V jihomoravské metropoli se první volební den neobešel bez bizáru ani nebezpečné situace. Na pořádek ve volebních místnostech a v jejich okolí dohlíží strážníci. „K tomuto okamžiku strážníci po celém Brně uskutečnili celkem 140 kontrol,“ popsal jejich mluvčí Jakub Ghanem v 17:25.

Nehoda před volební místností

Páteční odpoledne u základní školy v brněnské ulici Elišky Přemyslovny, kde lidé přicházeli k volbám, narušila dopravní nehoda. Krátce po půl čtvrté se tam u výjezdu z parkoviště srazily dva osobní vozy. Šlo o mercedes se dvěma ženami a ford, který řídil devětašedesátiletý muž. Situaci přímo viděla hlídka strážníků, jež byla na místě kvůli kontrole volebního objektu.

„Řidič měl bouli na hlavě poté, co se udeřil do volantu, a stěžoval si na bolesti. Strážníci mu poskytli pomoc a pro jistotu k němu přivolali zdravotníky. Ti ho po důkladném ošetření odvezli do nemocnice na chirurgii,“ popsal Ghanem.

Protože z vozů unikly provozní kapaliny, přivolali strážníci na místo také hasiče. O nehodě informovali i státní policii, která ji bude dále šetřit. Hlídky městské policie mezitím musely zvládat hustý provoz v ulici Elišky Přemyslovny a auta pouštěly kyvadlově, aby se doprava úplně nezastavila.

Šarvátka kvůli foťáku

Brněnští strážníci řešili v pátek večer také netradiční událost přímo ve volební místnosti na severu města. Devětadvacetiletý volič zavolal na linku 156 s tím, že si ho předsedkyně volební komise bezdůvodně a bez jeho souhlasu vyfotila. Když ji požádal o smazání snímku, rázně odmítla.

Člověka je možné vyfotit nebo natočit jen s jeho souhlasem, pokud je na záznamu jasně poznat. Zákon přitom připouští pár výjimek, například když jde o vědu, umění nebo zpravodajství.

„Hlídka městské policie jela před půl osmou večer nezvyklé oznámení osobně prověřit. Jak se ukázalo, muž mluvil pravdu a když pochopil, že u předsedkyně komise sám nepochodí, před příjezdem strážníků si ji také vyfotil. Strážníci sehráli užitečnou roli mediátorů,“ uvedl Ghanem.

Předsedkyně komise strážníkům vysvětlila, že muže s partnerkou považovala za své dávné sousedy, které prý neviděla celou věčnost, a chtěla mít jejich fotku na památku. Jenže dvojice jí na to odpověděla, že ji vidí poprvé v životě. Po této konfrontaci nakonec předsedkyně snímek smazala a totéž udělal i nespokojený volič. Na místo si ještě vyžádal tajemníka úřadu, který hlídce přislíbil, že situaci s předsedkyní komise v rámci svých pravomocí dořeší.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.