sobota 24. září 2022 Jaromír

VOLBY 2022: První volební den je u konce. V Brně přišel k urně Fiala i Nerudová

Skončil první den komunálních a senátních voleb. Mezi prvními voliči byli již tradičně lídři politických stran. V Brně přišel k volební urně také premiér Petr Fiala (ODS) nebo například kandidátka na post budoucí prezidentky Danuše Nerudová.

Volební místnosti se v Česku otevřely s úderem druhé hodiny. Již po třetí odpoledne vhodila do zapečetěné urny obálku šéfka brněnské radnice Markéta Vaňková (ODS), se svým hlasem se na sociálních sítích vyfotil také její sok v boji o primátorské křeslo Petr Hladík (KDU-ČSL).

Kromě lokálních politiků hlasovala v Brně také kandidátka na první českou prezidenku i současný premiér. Volit přišla bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, jež o svém zájmu o post hlavy státu oficiálně informovala v květnu, a Petr Fiala (ODS). „Přijďte, prosím, dnes a zítra k volbám a podpořte demokratické kandidáty proti populistům a extremistům,“ vyzval premíér na sociálních sítích.

Odvoleno mají také další čeští politici, jako například bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) nebo prezident Miloš Zeman. Volební místnosti se lidem otevřou opět v sobotu ráno v 8:00 a zavřou se dvě hodiny po poledni. Poté se rozjede sčítací maraton. Jasno o novém složení radnic i obecních úřadů bude během sobotního odpoledne a večera. 

O sedmadvacet rozdělovaných křesel v horní komoře se v zářijových volbách pokouší 178 kandidátů. Obecními zastupiteli by chtělo být 195 214 zájemců, o jednadvacet tisíc méně než před čtyřmi lety. V Brně volí lidé celkem pětapadesát nových zastupitelů.

Hlasovat na rozdíl od jiných typů voleb v uplynulých dvou letech nemůže na deset tisíc voličů, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru. Vláda kvůli tomu čelila kritice, že jim hlasování neumožnila. Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1 200 voličů v karanténě kvůli koronaviru, hlasování z auta využilo 1 600 voličů. 


 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Twitter Petra Fialy

Štítky volby, komunální volby, koalice Spolu, ANO, ČSSD, Piráti, lídr kandidátky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.