čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

VOLBY 2021: V kraji nejrychleji sečetli hlasy ve Zhoři, v Brně zavřeli volební místnost se zpožděním

V Jihomoravském kraji nejrychleji sečetli hlasy ve sněmovních volbách ve Zhoři na Brněnsku, kde odevzdalo hlas 46 voličů. Nejvíce podpory dostalo hnutí ANO, a to 28,26 procenta. Naopak Brno-střed uzavřelo volební místnost s půlhodinovým zpožděním.

Ve Zhoři na Brněnsku je 53 oprávněných voličů a volební účast v obci se vyšplhala na 86,79 procenta. Za hnutím ANO byla koalice Piráti a STAN s podporou 26,08 procenta, Spolu získalo 13,04 procenta, SPD 10,86 procenta a Přísaha 6,52 procenta.

Fronta před volební místností

Sčítání hlasů trvalo na radnici v městské části Brno-střed, která uzavřela volební místnost ve 14:30 namísto 14:00 kvůli frontě padesáti lidí. Mluvčí úřadu Kateřina Dobešová vysvětlila, že zákon umožňuje dokončit volby těm, kteří přijdou do 14:00. Daná volební místnost slouží pro lidi bydlící v Husově 5, což je úřední adresa.

Úřední adresa slouží například lidem bez domova nebo těm, kteří nemají žádné trvalé bydliště, protože mohou bydlet například v nájmu a majitel jim neumožní přihlásit si v daném bytě trvalé bydliště, na adrese mohou být například i rozvedení lidé nebo studenti.

Podle Dobešové přišlo těchto voličů výrazně více. „Vytvořila se fronta lidí, kteří nestihli do 14:00 odvolit. V tuto hodinu se ale zavřela brána, aby nemohl přijít nikdo další. A ze zákona je možné, aby lidé, kteří přišli do 14:00, mohli odevzdat hlas," řekla. Podle ní nebyl zájem o volby pouze u lidí z místa s úřední adresou, ale obecně byl vyšší zájem o odevzdání hlasu ze strany všech voličů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky ČR, volby, sněmovna, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.