pondělí 17. února 2020 Miloslava

Podle volebního průzkumu politologů v Brně vyhraje ODS nebo ANO

Brněnští politologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zveřejnili výsledky tzv. exit pollu, tedy volebního průzkumu založeného na dotazování voličů o jejich rozhodnutí přímo u voleb. Průzkum předpovídá vítěze voleb v Brně buď ODS nebo ANO.

Statistická odchylka průzkumu je +-1 procento. Odhad je podle politologů založen na datech od 1850 respondentů v Brně, kteří odpověděli, že volili kandidátní listinu (nebo v kombinaci s vybranými kandidáty). Výsledky exit pollu neodrážejí křížkování napříč stranami, čímž může být zkreslen odhad některých stran.

Exit poll je výzkum (průzkum veřejného mínění), kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností. Na rozdíl od předvolebních průzkumů, kdy jsou lidé dotazování na to, koho plánují volit, u exit pollu odpovídají na to, koho právě volili. zdroj: Wikipedia

„Vítězství ODS není jisté, pravděpodobné rozpětí výsledků ODS a ANO se překrývá. Zároveň o KSČM a SPD z dřívějších exit pollů víme, že jejich voliči se častěji než jiní odmítají účastnit výzkumů, je tedy možné, že jejich výsledek bude lepší, než jak ukazují sebraná data," popsali na sociálních sítích politologové.


 

Foto Katedra Politologie FSS MU | Zdroj Katedra Politologie FSS MU

Štítky exit poll, volby, průzkum, politologové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.