Dětských úrazů kolen přibývá. Brněnští lékaři spouštějí prevenci

Úrazů kolen u dětí rychle přibývá. U chlapců mezi pěti a patnácti lety stoupl jejich počet meziročně o sedm procent, u dívek dokonce o deset. Brněnští lékaři proto spouštějí projekt Zachraň koleno, který má pomocí krátké preventivní rozcvičky snížit riziko zranění až o polovinu.

Situace na dětských ortopediích v České republice se v posledních letech výrazně změnila. Zatímco dříve byly operace předního zkříženého vazu (ACL) u dětí výjimečnou událostí, dnes se stávají běžnou součástí lékařské praxe. Tým lékařů z fakultních nemocnic v Brně představil celorepublikovou iniciativu zaměřenou na prevenci takového poranění. Pomocí jednoduchých preventivních cvičení lze předejít více než polovině těchto zranění.

Data ukazují, že u chlapců ve věku 5 až 15 let dochází k meziročnímu nárůstu úrazů o 7 %, u dívek v téže kategorii je to dokonce o 10 %. Brněnští lékaři proto spouštějí  projekt Zachraň koleno, který má tuto tichou epidemii zastavit.

Změnu v ordinacích potvrzuje i Karel Urbášek z Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno: „Tady v dětské nemocnici se dříve kolena prakticky neoperovala. Dnes operujeme 60 až 70 předních zkřížených vazů u dětí do 18 let ročně“.

Existují dva hlavní viníci: raná sportovní specializace a tzv. pohybová chudoba. Děti dnes tráví velké množství času u technologií, čímž ztrácejí přirozený pohybový základ. Michael Lujc z FN Brno vysvětluje: „Dnešní děti tráví mnohem více času v tzv. statických pozicích u tabletů a mobilů. Jejich tělo pak není ‚naprogramováno‘ na krizové situace“. Svaly jsou podle něj ztuhlé a nedokážou koleno při náhlém pohybu dostatečně stabilizovat.

Jeho kolega, Filip Hudeček z I. ortopedické kliniky FNUSA, k tomu dodává: „My jsme se už léta spíš smáli dětem, že dnes nemohou udělat ani kotrmelec. Ale řekl bych, že legrace přestává, protože ty děti si skutečně můžou vážně poranit zkřížený vaz už málem při dobíhání na tramvaj“.

Čtyři minuty jako „bezpečnostní pás“

Řešením, se kterým brněnští lékaři přicházejí, je preventivní program zaměřený na zlepšení nervosvalové kontroly. Ten děti můžou cvičit společně s běžnou rozcvičkou. Tato aktivita nezabere více než 4 až 5 minut a může snížit riziko úrazu o 50 až 60 %.

Lékaři program přirovnávají k základnímu bezpečnostnímu prvku. „Chceme vlastně zavést jakýsi bezpečnostní pás, který automaticky ochrání pohybové ústrojí,“ říká Hudeček. „Pokud ty děti budou tři měsíce dělat poměrně jednoduchou rozcvičku třikrát týdně, tak se ta nervosvalová kontrola dostatečně zlepší“.

Věda v pozadí 

Pro vědecké podložení efektivity programu využívají lékaři biomechanickou laboratoř s 3D analýzou pohybu. „Ta 3D analýza nám umožňuje vnímat sportovce komplexně v prostoru. Díky silovým plošinám navíc vidíme reakční síly, které působí přímo v kloubech, což z běžného videa nezjistíte,“ popisuje přínos moderní techniky Lujc.

Důsledky zranění jsou totiž pro mladého člověka často devastující a návrat k aktivnímu sportu není zaručen. Kromě fyzické bolesti hraje roli i psychika. „Ty děti se bojí, aby se jim to nestalo znovu. Je to bolest, operace, dlouhá pauza... to vše vytváří psychický blok,“ doplňuje Hudeček.

Vize: Zachránit 1000 kolen

Česká republika je první zemí v Evropě, která se pokouší tyto preventivní moduly implementovat plošně. Projekt „Zachraň koleno“ se zaměřuje na vzdělávání trenérů, rodičů i samotných dětí napříč celou republikou. Veškeré instruktážní materiály a videa pro různé věkové kategorie jsou dostupné na webu zachrankoleno.cz.

Lékaři chtějí z prevence udělat výzvu pro všechny, kteří se věnují dětskému sportu. „Za deset let chceme zachránit 1000 kolen,“ uzavírají brněnští lékaři svou vizi. 

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky sport, projekt, koleno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.