pátek 5. března 2021 Kazimír

Slavný brněnský závod končí potupou. Spolek pro MotoGP může jít do insolvence, rozhodli brněnští zastupitelé

Spolek města a kraje pořádající motocyklovou Grand Prix v Brně má jít do insolvence, rozhodli dnes zastupitelé Brna. Závody s tradicí desítky let se letos na jižní Moravě nepojedou. Spolek má nevypořádané závazky k promotérské společnosti Dorna, vlastníkovi Masarykova okruhu Automotodromu, ale musí také vracet lidem peníze za nevyužité lístky za loňský ročník. V insolvenci by spolek nejspíš platil jen část závazků.

Pro návrh zvedlo ruku 39 zastupitelů, tři byli proti a šest se zdrželo. Bývalý primátor Brna Petr Vokřál (zvolen za ANO, nyní nez.) uvedl, že insolvence by byla mezinárodní ostudou pro Brno. „Že se nepojede, to se může stát. Ale v insolvenci budou lidé v nejistotě, jak budou vypořádané jejich vstupenky. Prodané jsou jich tisíce. Je ostudou města, že po 75 letech vše skončí vyhlášením insolvence," řekl Vokřál. Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že byly zvažovány různé postupy, ale na žádný další legální se nepřišlo.

Třetina lidí lístky vrátila, zbytek by se musel v případě insolvence přihlásit s pohledávkou

Podle Vaňkové bude o stejném kroku rozhodovat i kraj, návrh na podání insolvence by ale podala co nejdříve. Zatím není jasné, jakou část by spolek musel uhradit, podle Vaňková má na účtech 30 milionů korun. Vstupenky si koupilo asi 25 tisíc lidí, z toho 10 tisíc z Česka a zbytek ze zahraničí. Asi třetina lidí už lístky vrátila. V případné insolvenci by se museli všichni věřitelé přihlásit s pohledávkou.

Smutný konec jedné éry. Brněnský okruh chce za MotoGP desítky milionů, Spolek půjde nejspíš do insolvence

Spolek města a kraje pořádající motocyklovou Grand Prix České republiky v Brně by měl jít do insolvence. Radní Brna to navrhují schválit lednovému zastupitelstvu, oznámila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Spolek má nevypořádané závazky...

Loni v srpnu spolek uspořádal závody popáté. Původně měl smlouvu na pět ročníků. Loni se ale jelo bez diváků kvůli pandemii koronaviru. Dorna proto snížila zalistovací poplatek za zisk licence z původních více než čtyř milionů eur (kolem 110 milionů korun) na jeden milion eur (asi 27 milionů korun). Navíc se nad rámec původní smlouvy mělo jet i letos, s diváky a za částku šest milionů eur (162 milionů korun).

Na opravu za sto milionů nejsou peníze,Velká cena končí

Dorna však pro letošní ročník požadovala opravu dráhy, na kterou si loni stěžovali jezdci. Oprava by odhadem stála 100 milionů a město ani kraj na ni nemají peníze. Navíc se zástupcům města ani kraje nelíbí, že chce Dorna od příštích ročníků zvýšit zalistovací poplatek na devět milionů eur (asi 243 milionů korun). Proto zastupitelstva kraje i města schválila usnesení, že počítají s tím, že se letos nepojede.

Automotodrom: máme platné smlouvy

Dorně má dát spolek 27 milionů za poplatek, vracet se mají lístky asi za 30 milionů. Podle města má spolek peníze na úhradu Dorně, na vrácení peněz za vstupenky i na adekvátní dohodu s Automotodromem, od něhož si pronajímá dráhu. Podle města by ale nesměl Automotodrom Brno trvat na svých požadavcích, jako jsou úhrada neobjednaných oprav za 22 milionů nebo nájem 27 milionů za závody, které nebudou.

Proti tomu se Automotodrom Brno ohrazuje, se Spolkem má prý totiž stále platné smlouvy. „Žijeme v právním státě a očekáváme korektní jednání ve vztahu k smluvnímu vypořádání. Odmítáme pokus Spolku pro GP ČR Brno přenést odpovědnost za nezvládnuté manažerské řízení situace na Automotodrom Brno," prohlásil mluvčí společnosti Petr Boháč.

Po jednáních se spolkem Automotodrom snížil požadavky na 25 milionů a požaduje i pětiprocentní podíl společnosti Automotodrom, který vlastní Brno. Odhadovaná cena podílu je asi 12 milionů. Spolek ale nabízí jako vyrovnání 5,5 milionu. V případě, že půjde Spolek do insolvence, vyčká Masarykův okruh na rozhodnutí soudu nebo insolvenčního správce, dodal Boháč.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook / Brno Circuit

Štítky motogp, zastupitelstvo, insolvence, spolek pro gp, automotodrom brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.