Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Brněnské tramvajové koleje zbavuje nerovností i hlučnosti speciální bruska

Kateřina Benáčková1 minuta čtení15. 9. 2021, 13:40
Speciální bruska na kolejiště.
Speciální bruska na kolejiště. · Foto: dpmb

Na brněnské tramvajové koleje letos naposledy vyjíždí speciální bruska. Přístroj, který odstraňuje nerovnosti z kolejí, zvyšuje komfortnost jízdy a zároveň napomáhá snížení hluku způsobeného projíždějícími tramvajemi.

Bruska v letošní sezoně, jež trvala od září do května, opravila přes pětadvacet kilometrů kolejí. Z tratí, tak jako každý rok, odstranila díky speciálním brusným kotoučům vlnkovitost povrchu. „Kotouče se otáčejí  a vyrovnávají vlnky. Broušení probíhá v nočních hodinách, aby výluka nezatěžovala provoz tramvajové dopravy,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna (DPMB) Miloš Havránek. Broušení provádí v Brně externí firma, a to za 140 korun za metr zbroušených kolejí.

Pozitivním výsledkem broušení, které dokáže srovnat několik desetin milimetru vysoké hrbolky, je také snížení hlučnosti. Od roku 2016 prošlo touto údržbou 130 kilometrů tratě, což jsou zhruba tři čtvrtiny její celkové délky. Na místa, kterými brněnské tramvaje projíždějí nejčastěji, se bruska vrací zhruba jednou za pět let. „Čím je trať frekventovanější, tím větší je její poškození. Častěji než ostatní tak musíme brousit například koleje do Bystrce, Líšně a Starého Lískovce,“ vysvětlil technicko-provozní ředitel DPMB Vítězslav Žůrek.

Letos nechal dopravní podnik přebrousit úseky v okolí Mendlova náměstí, v ulici Údolní, Táborská, Milady Horákové nebo v Lidické. Tento týden zakončuje bruska svou letošní cestu na Palackého třídě a na kolejiště se vrátí zase příští jaro.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

1

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
Č
Čtenář16. 9. 2021, 22:59
Zapomněli jste zmínit, že ta banda dementu to nechává brousit uprostřed noci i v obytných zónách.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Ryby letos trápí nedostatek kyslíku. Povodí Moravy eviduje 12 úhynůZprávy

Ryby letos trápí nedostatek kyslíku. Povodí Moravy eviduje 12 úhynů

Teplé počasí a nedostatek kyslíku si letos vybírají daň také mezi rybami. Povodí Moravy od začátku léta eviduje už 12 větších úhynů v řekách a náhonech, což je nejvíce za poslední roky. Ryby hynuly například v Dyji, Dřevnici nebo Hané.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook