Společnost
SpolečnostSilničáři za minulý rok odstranili na jižní Moravě přes 200 billboardů. Představují bezpečnostní riziko pro řidiče
Od jihomoravských silnic silničáři odstranili od začátku loňského roku přes 200 billboardů a jiných reklamních nosičů, které nesplňují požadavky dané zákonem. V odstraňování pokračují i nadále. Vyplývá to z odpovědi mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Lucie Trubelíkové a mluvčí Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Moniky Švehlové.
SpolečnostDRBNA HISTORIČKA: Spis o ostravském alkoholismu město proslavil po celé Evropě. Stál za ním brněnský lékař a rasový hygienik
Ostrava patřila ke specifickým místům, kde se příchod industriální revoluce ruku v ruce s problémy moderní doby odrazil obzvláště silně. Jedním z úskalí doby byl i nezřízený alkoholismus. Fenomén doby se za ostravskými dělníky na přelomu 19. a 20. století vydal zkoumat známý brněnský lékař a vědec Rudolf Wlassak.
SpolečnostUžijte si kouzlo Jeseníků na skvělé adrese
Výtečně připravené sjezdovky, panenská příroda a ideální místo pro odpočinek. To a mnohem více najdete v malebných Jeseníkách. Veškerý komfort pro nezapomenutelný zážitek nabízí revitalizovaný horský areál v Loučné nad Desnou, kde se nachází Ulrichova vila.
SpolečnostBrněnská Fakultní nemocnice zakazuje návštěvy. Důvodem jsou respirační onemocnění
Brněnská Fakultní nemocnice vyhlašuje ode dneška zákaz návštěv. Děje se tak kvůli nárustu smíšených respiračních nákaz, a to zejména chřipky. Výjimkou jsou návštěvy u pacientů s terminálním onemocněním či u osob s omezenou svéprávností.
SpolečnostPolicisté nedoporučují vstupovat na led. Brněnské ledové plochy stále nejsou bezpečné
Tloušťku ledu měřili strážníci na brněnských přírodních vodních plochách. Ta ačkoli se na všech sledovaných místech značně lišila, naměřené hodnoty nikde nesplňovaly bezpečnostní kritéria. Policie vstup na led stále rozhodně nedoporučuje.
SpolečnostObnova parku v Hruškách zničeného tornádem je téměř u konce. Novou podobu navrhly studentky
Park Na Zahájce v Hruškách na Břeclavsku, který v roce 2021 zpustošilo tornádo, je téměř obnoven. Projekt za 20 milionů korun navrhli a spoluvytvářeli studenti Mendelovy univerzity. Nový park nabídne klid u rybníka, sportovní i dětská hřiště nebo hruškový sad. Úplné dokončení je naplánováno na jaro 2025.
SpolečnostMěsta na jihu Moravy bojují proti přemnožení koček. Dotaci na kastraci nabízejí jen některá
Kastrace volně žijících koček, které jsou jediným spolehlivým prostředkem proti jejich přemnožení, na jihu Moravy stále nejčastěji zajišťují neziskové organizace. Zákon přitom tuto povinnost ukládá obcím. Některá města v kraji mají vlastní dotační programy, podle Lenky Němcové z charitativního spolku Kryšpín, který pomáhá kočičím útulkům na jižní Moravě, ale chybí systémové řešení.
SpolečnostRapper Maniak v Brně otevřel kebab. Lidé na něj ve frontě čekali i hodinu, říká v rozhovoru
Brněnský rapper Maniak se rozhodl vstoupit do světa gastronomie a v Orlí ulici v centru Brna otevřel Bayt Kebap. Maniak se v podniku stará o marketing a gastronomickou stránku věci má na starost jeho společník Ibrahim. Pánové z Bayt Kebap kladou důraz na to, že na rozdíl od jiných prodejců svým zákazníkům nabízejí opravdové maso a ingredience od omáček po koření si připravují sami. Bayt Kebap otevřel své brány koncem uplynulého roku, i po měsíci od otevření však stojí před provozovnou pravidelně dlouhá fronta lidí, z nichž někteří trpělivě čekali na své jídlo i hodinu.
SpolečnostHvězdárna investuje třicet milionů do modernizace projekčních technologií, nabídne obraz nejvyšší kvality
Brněnská hvězdárna investuje přibližně 30 milionů korun do modernizace projekčních technologií. Součástí této modernizace je výměna projektorů a instalace zcela nové projekční plochy na kopuli digitária. Podle vedoucího technika Hvězdárny a planetária Brno Tomáše Hladíka se návštěvníci mohou těšit na obraz nejvyšší kvality s vynikajícím podáním barev, perfektním kontrastem a mimořádnou ostrostí.
SpolečnostKluziště na Moraváku přilákalo tisíce návštěvníků. Školáci i děti z dětských domovů si zabruslí zdarma
Kluziště v parku na Moravském náměstí v Brně navštívily tisíce návštěvníků. Sportoviště hojně využívají také školáci a děti z dětských domovů, ti totiž mají vstup zdarma. V prosinci loňského roku přilákalo rekordních čtrnáct tisíc bruslařů, a zůstane v provozu až do konce února.









