Počasí dnes4 °C, zítra2 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

První český pastafarián: Málo lidí to chápe správně

Lukáše Nového jsem kontaktoval chvíli potom, co utichla největší mediální bouře, kterou jeho částečně úspěšná snaha o získání nestandardního občanského průkazu vyvolala. Na e-maily odpovídal obvykle jednou holou větou, na konkrétním času a místě jsme se nakonec dohodli po telefonu pár minut před setkáním.

V kavárně v centru Brna jsem s napětím a částečně také s obavami čekal na jeho příchod. Zarostlý mladý muž v černém tričku se žlutým nápisem Městská Poezie evokujícím známý policejní outfit, s klouboukem, z pod kterého vykukují dredy a taškou na notebook konečně dorazil a už při prvních větách mi bylo jasné, že přede mnou nesedí žádný blázen nebo dokonce nemocný člověk. Spíše vidím někoho, kdo se nechce nechat spoutat zákony, se kterými nesouhlasí a zároveň je rád, že jsou jeho činy hodně vidět. Lukáš pracuje v jedné významné softwarové společnosti, která má v Brně pobočku - je tím, koho obvykle označujeme jako "ajťáka".

Dle portálu Česká pozice, který mapuje Lukášovy snahy od začátku, vyšly články o Lukášově občance už i v USA, Izraeli, Kanadě nebo Jihoafrické republice. V době našeho setkání očekával skype s novinářem ze Srbska, snažila se ho kontaktovat agentura Reuters a plánoval rozhovor se slovenskou televizí Markíza.


 

Jak máme vnímat Lukáše Nového jako pastafariána. Je to politický protest nebo performance?

Ano, asi částečně performance, to jste vystihl.

Původní Pastafariánství vzniklo v americkém Kansasu jako protest proti plánům potlačit vědecký evolucionismus jako způsob výuky vzniku života. 

Mé důvody jsou podobné těm, které měl Niko Alm v Rakousku (před pěti lety získal řidičský průkaz s fotografií s cedníkem na hlavě – pozn. autora). Zákon, který určuje podmínky pro fotografie na dokladech je postaven špatně. V podstatě přiznává privilegia určité skupině obyvatel což je pro všechny ostatní diskriminační.

Takže před pastafariánstvím vás žádná církev neoslovila? Věříte v Boha?

Křesťanství určitě ne. Co se týká absurdity, která je schovaná v pastafariánství, tak v legislativě vliv církví způsobuje absurdní paragrafy - pak je reakce absurdními prostředky asi tou nejvhodnější.

Vnímají lidé vaše činy správně?

Málo lidí to chápe správně. Snažím se tedy vysvětlovat.

Jste tedy druhý úspěšný pastafarián na světě?

Jsem první s občanským průkazem. Řidičák má ještě jeden člověk po Niku Almovi.

Jste tedy průkopníkem. Je to tak těžké se takto odhodlat?

Asi to pro jiné bojovníky není tak atraktivní. Boj s blbými zákony není atraktivní záležitostí.

Čekal jste takovou odezvu médií?

Čekal jsem určitý mediální zájem, ale spíše na internetu. Na portálu Česká Pozice vyšel první článek - to, že bude mít během 24 hodin 15 000 sdílení na Facebooku jsem opravdu nečekal.

Srovnáváte nějak svůj boj s úřady třeba s akcemi skupiny Ztohoven?

To byla hlavně performance, až později protest proti fungování státu (umělecká skupina Ztohoven si nechala úřady vytvořit občanské průkazy, na kterých byly použity jednotné fotografie vytvořené počítačovým algoritmem ze všech tváří zúčastněných – pozn. autora).

Třeba Jiří X. Doležal z časopisu Reflex zdá se všechno chápe jinak – jde mu spíše o zviditelnění, čtenost článků. V mém případě bylo důvodů víc, ale hlavním bylo ukázat na konkrétní zákon a jeho nesmyslnost, ne na fungování systému jako celku.

Jak to teď s občankou vypadá?

Vydali mi dočasný průkaz s měsíční platností a teď čekám na ukončení řízení udělení průkazu s platností 10 let. Dle online pořadníku ještě vyřízen nebyl, ale z médií jsem se doslechl, že mi žádost zřejmě tento týden odmítnou. Zatím mě nekontaktovali.

Jaká je lhůta na vyřízení?

Podle správního řádu 30 dnů, ve složitějších případech až 60 dnů.

Předpokládáte tedy, že žádost odmítnou – jaký bude váš další postup?

Důležité bude, jaké bude odůvodnění. Může to být tak, že ministerstvo vnitra bude trvat na registrované církvi, což pastafariánství nesplňuje. Zákon, podle kterého se udělování průkazů řídí o církvích nic neříká. Tohle bych tedy mohl napadnout. Myslím si, že pastafariánství jako církev by státem uznávané být mělo, jelikož splňuje podmínky občanského sdružení, které neodporuje zákonu například tím, že by vybízelo k trestné činnosti apod.  

Takže když to shrnu - pravděpodobně mi žádost zamítnou tady v Brně. Já se odvolám a žádost poputuje na ministerstvo vnitra, tam to zamítnou taky. Já pak podám rozklad, Pecina to zamítne taky a pak to jde na Nejvyšší soud. Když to půjde rychle, tak by teoreticky na začátku října mohl být soud, což  by mohlo být zajímavé (smích).

Jak reagovali vaši nejbližší, když se dozvěděli o vašem protestu?

Berou to v pohodě. Vždycky jsem byl takový troll (obvykle internetový diskutér, který provokuje k rozproudění diskuze – pozn. autora). Rád hraji Hry se státem.

Hry?

HRA – anglicky the Game. Myšlenková hra, jejímž úkolem je nemyslet na hru samotnou. Prohra je tehdy, kdy si na Hru vzpomenu. Tak mě napadá, že jsem právě svou Hru prohrál. Musím začít znovu (usmívá se).

Jste také členem České pirátské strany

Jsem členem republikového výboru – to je něco jako parlament strany. Jsem také vedoucí technického odboru – ale nemám teď moc času, tak mě zřejmě odvolají.

Politika Vás už nebaví?

Politika mi brala spoustu času. Věnuju se jiným věcem.

Pirátskou stranu jste zakládali v roce 2009 – jste spokojeni s tím, čeho jste dosáhli?

Řekl bych, že je to od začátku úspěšný project. Zarazili jsme několik věcí jako třeba novely autorského zákona, ACTA. Hlavním cílem je svoboda internetu. Obecně se s takto úzkým programem volby vyhrát nedají - to si uvědomujeme a tak je program širší. Důležitou myšlenkou je spíše odstraňování zákonů než jejich další tvorba. Nyní máme se Stranou zelených společného senátora.

Už jen to, že jsme se dostali do několika volebních modelů nebo že jsme uspěli ve studentských volbách, tak jsme na sebe dokázali upozornit.

Největší šanci dostat se do parlamentu byla, když došlo na předčasné volby. Možná je ale dobře, že se to nepovedlo. Strana ještě neměla nastavené běžné principy fungování a určitě by se brzy rozpadla.


Lukáš Nový den po našem rozhovoru vyrazil na magistrát pro informace o průběhu řízení. Opatřen cedníkem a občanským průkazem s omezenou platností požádal o nahlédnutí do spisu, který je v řízení veden. To mu nebylo původně umožněno, dokonce mu bylo řečeno, že žádný spis neexistuje. Po jednání s vedoucí příslušného odboru mu byl spis (po poměrně dlouhém čekání) předložen k nahlédnutí. Redakce Brněnské drbny jej má k dispozici. Lukáš je vyzýván k odůvodnění svého požadavku na nestandardní pokrývku hlavy na fotografii v průkazu. Jestli tímto důvodem je vlastní označení důvodů za náboženské nebo je nutné dokládat, že je církev vedena u ministerstva vnitra není jasné. Spis se nijak konkrétně nevyjadřuje.

O dalším vývoji vás budeme informovat.

Štítky Lukáš Novy, pastafarian, cedník, občanský průkaz, církev, Brno, protest, Ministerstvo vnitra České republiky, Parlament České republiky, Ztohoven, Česká pozice, Niko Alm

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

První český pastafarián: Málo lidí to chápe správně  |  Život a styl  |  Drbna  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.