O pětatřicet více vloupání do bytů a rodinných domů než loni zaznamenali v lednu jihomoravští policisté. Jejich počet se tak vyšplhal na 133. Čtyřiašedesát krádeží se odehrálo v Brně, kde je také nárůst nejvyšší, a to o jednadvacet případů.
Kriminalisté nyní intenzivně pracují na objasnění vloupání. „Předcházet krádežím mohou i majitelé bytu, a to správným zabezpečením,“ řekla mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová. Upřesnila, že potřeba ochrany se liší podle polohy bytu, lokality a dalších faktorů.
Majitelé objektů však mohou zlodějům značně zkomplikovat práci. „Například překonání bezpečnostních dveří je časově náročné, což může zloděje odradit. Okna pak ochrání mříže, nerozbitná fólie na skla nebo elektronický alarm,“ vyjmenovala mluvčí.
I pokud lidé odcházejí z bytu jen na krátkou dobu, je vhodné všechny okna zavřít a dveře důkladně zamknout. „V souvislosti s nadcházejícími jarními prázdninami doporučujeme neinformovat o odjezdu okolí, zejména na sociálních sítích. Také pravidelné vybírání schránky, rozsvícená světla a pohyb v bytě navodí dojem, že není opuštěný. Je proto vhodné požádat o pomoc souseda nebo příbuzného,“ poradila Vedrová.
Pokud lidé zjistí, že se k nim někdo vloupal, rozhodně by neměli do objektu vstupovat. „Také by neměli uklízet nebo s něčím manipulovat. Zničili by tak stopy, které jsou pro policisty důležitým vodítkem při pátraní po pachateli,“ upozornila mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.