čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

V kraji loni přibylo mrtvých. Při nehodách i vraždách

Téměř třicet tisíc trestných činů řešili loni jihomoravští policisté. Oproti roku 2012 se jejich počet zvýšil o necelé tři stovky. Vyplývá to ze statistiky, kterou ve čtvrtek dopoledne policisté zveřejnili.

Nejvyšší nárůst případů zaznamenali strážci zákona v Brně a na Brněnsku. „Ze začátku roku kriminalita stoupla hlavně kvůli amnestii. Naopak se snížil počet nezletilých a mladistvých, kteří spáchali trestný čin,“ řekl náměstek jihomoravského policejního ředitele Libor Kachlík.

Kriminalistům se loni podařilo objasnit o procento více případů než předloni. „Zároveň se nám podařilo z Brna částečně vytlačit násilnou a trestnou činnost. Bohužel se to projevilo na Brněnsku, kde čísla naopak stoupla,“ uvedl Kachlík. Přesto se více než padesát procent případů stalo v Brně.

Smutná čísla vykazuje kraj také v počtu vražd. „Celkem jich policisté loni řešili čtyřiadvacet, z toho dvanáct dokonaných, devět ve fázi pokusu a tři ve stádiu přípravy,“ vyjmenoval Kachlík. Kriminalistům se však podařila objasnit většina z nich. „Nevyřešená zůstala jen srpnová vražda muže v Brně na Vinohradech a zářijová ze zemědělského družstva v Hodoníně,“ informoval Kachlík.

Pro zabití pachatelé nejčastěji volili nože nebo mačety, poté fyzické násilí. Jen ve třech případech užili střelnou zbraň. „Nejčastějšími motivy pak byly vztahy mezi vrahem a obětí. Třikrát se jednalo o loupež a třikrát o pachatele s psychickou poruchou,“ podotkl Kachlík.

 

Infografika - Kriminalita na jihu Moravy v roce 2013

 

Loni nezaháleli ani lupiči. „Zvýšil se počet krádeží v rodinných domech, což je problém hlavně v Brně a na Břeclavsku. Meziroční nárůst je téměř dvě stě případů,“ sdělil Kachlík. Zloději naopak méně vykrádali auta a banky.

Nárůst naopak zaznamenali kriminalisté v oblasti související s omamnými látkami, hospodářskou a informační kriminalitou. „Do budoucna předpokládáme, že se podvody spojené s hospodářskou kriminalitou přesunou do oblasti kriminality informační,“ myslí si Kachlík.

ČTĚTE VÍCE Je ve vašem okolí bezpečno? Ukáže to mapa kriminality

S psychotropními látkami souvisí i dopravní nehody. „Zatímco alkohol za volantem zaznamenali policisté méně, řidičů pod vlivem drog oproti předloňsku přibylo o více než tři sta,“ konstatoval náměstek jihomoravského policejního ředitele Miloslav Machát.

O deset procent vzrostl také počet lidí usmrcených na silnici. Na vozovce jich nechalo život pětapadesát. „Celkově se však následky nehod snížily,“ uzavřel Machát.

Autoři

Štítky kriminalita, statstika, trestné činy, vloupání, nehoda, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.