pondělí 1. června 2020 Laura

Strážníci dohlédnou o Velikonocích na hřbitovy, policisté na silnice

Předejít okrádání lidí na hřbitovech chtějí brněnští strážníci. Desítky hlídek vyrazí o víkendu nejen na Ústřední hřbitov v Bohunicích, ale také na pietní místa v Židenicích, Řečkovicích nebo Soběšicích.

Dohled naplánovali městští policisté na denní i noční hodiny. „Chceme tak omezit okrádání návštěvníků o osobní věci, ale také zcizování vzpomínkových předmětů, jako jsou věnce nebo kytice,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že někteří zloději se kvůli získání kovu nezdráhají vzít ani urny s ostatky.

S odcizením předmětů má zkušenost například Brňanka Josefína Vítková. „Několikrát mi už někdo z hrobu ukradl svíčky a právě o Velikonocích i věnce. Přitom nejsou vůbec levné,“ postěžovala si důchodkyně.

Hlídky se zaměří i na prodejce smutečního zboží. „Někteří návštěvníci totiž měli z dřívější doby nepříjemné zkušenosti se ztrátou výzdoby hrobů, která se poté znovu objevila v nabídce obchodníků,“ informoval mluvčí.

Strážníci lidem radí, aby při pohybu na hřbitovech nepouštěli z dohledu osobní věci. „Zloději používají i nový trik, kdy zapálí věnec na některém z hrobů. V okamžiku, kdy se ho někdo vydá uhasit, připraví ho o předměty, které nechal odložené na původním místě,“ upozornil Ghanem.

Hlídky se zaměří také na řidiče. „Budou usměrňovat auta při příjezdu a kontrolovat, jestli se kolem zaparkovaných aut nepohybují podezřelé osoby a nepokoušejí se je vykrádat,“ podotkl mluvčí. Nejsilnější provoz a komplikovanou dopravní situaci očekávají strážníci ve Vídeňské ulici.

Na silnice se vydají také státní policisté. „Zvýšíme počet hlídek. Řidičům radíme, aby jezdili podle předpisů a zbytečně se tak nedostali do problémů,“ sdělil mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

V pondělí odpoledne musí motoristé počítat se silnějším provozem. „Pokud někdo vyjíždí po delší době, může si třeba na internetu zkontrolovat, jestli na jeho obvyklé trase není nějaká uzavírka,“ poradil Šváb.

Autoři

Štítky strážníci, policie, pořádek, prevence, hřbitov, silnice, velikonoce, zprávy, krimi

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.