neděle 25. září 2022 Zlata

Soudní znalec měl upravit posudek ve prospěch obžalovaného

Jihomoravští kriminalisté obvinili z křivé výpovědi a nepravdivého posudku jednoho ze soudních znalců v oboru dopravy. Údajně v roce 2011 úmyslně předložil při hlavním líčení u Krajského soudu v Brně tendenční a nepravdivou expertízu v případu agresivního řidiče.

Znalci hrozí až tři roky vězení a zákaz činnosti, sdělila dnes mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Řidič čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a poškození cizí věci. V létě 2010 údajně úmyslně narazil zezadu do osobního auta, které nemohl předjet, protože řidička dávala při odbočování vlevo přednost protijedoucím vozidlům. "To muže zřejmě rozčílilo a situaci se jal řešit nepochopitelným způsobem. Svým vozem narážel do auta poškozené, a když řidička vystoupila, smýkl s ní po kapotě," popsala incident Vedrová. 

Řidičův advokát si od soudního znalce vyžádal posudek. Expert pak v počítačovém programu nasimuloval situaci alternativním způsobem. Napadená žena si podle něj sama způsobila poškození auta nacouváním do avie, které v okamžiku kolize jelo v souběžném jízdním pruhu. Revizní posudek znaleckého ústavu ale potvrdil, že tato verze střetu není technicky přijatelná, čehož
si autor původního posudku musel být vědom.

"V tomto tendenčně vypracovaném posudku uvedl nepravdivé, nepodložené a zavádějící okolnosti, které by mohly být vnímány jako polehčující okolnost při rozhodování soudu ve prospěch obžalovaného," uvedla Vedrová.

Zdroj ČTK

Štítky nehoda, soud, znalec, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.