Počasí dnes14 °C, zítra14 °C
Neděle 3. března 2024  |  Svátek má Kamil
Bez reklam

Roste počet případů zneužití platební karty

Na jihu Moravy se výrazně zvyšuje počet případů zneužívání platebních karet. V minulém roce se staly v regionu čtyři, letos jich policie eviduje už 16. Po získání PIN kódu karty vybírají pachatelé hotovost z účtů v bankomatech v USA, Peru, Ekvádoru, Indonésii nebo Tchaj-wanu

„Lidé by proto měli být velmi opatrní. Nejvíce potíží hlásí centrum Brna, ale jsou i v Mikulově, Břeclavi nebo Vyškově,“ uvedla mluvčí policie Petra Vedrová. Pátrání po pachatelích je podle ní složité.

Policie popisuje tento druh trestné činnosti jako tzv. skimming. Podvodníci obvykle nainstalují na bankomat zařízení, kterým zjistí PIN kód karty a údaje k jejímu držiteli.

Obvykle k tomu používají malé kamery nebo na klávesnici bankomatu nainstalují další. Mnozí uživatelé těmto věcem ani nevěnují pozornost. Netuší, že by zařízení mohlo být poupraveno.

Všeobecně platí, že PIN kód by uživatel karty neměl mít napsán na papírku v peněžence, ani uložený v mobilním telefonu, radí mluvčí. Při zadávání kódu je podle ní dobré věnovat alespoň zevrubnou pozornost bankomatu, zda na něm není přídavné zařízení.

„I při volbě kódu je dobré rukou zakrýt klávesnici a samozřejmě při jakékoli pochybnosti je třeba hned přivolat policii,“ dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK

Štítky kriminalita, podvod, platební karta, bankomat, Jihomoravský kraj, policie, PIN, USA, Indonésie, Peru, Ekvádor, Tchaj-wan, Morava, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Roste počet případů zneužití platební karty  |  Krimi  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.