pátek 22. října 2021 Sabina

Podle policie trojice z jižní Moravy nachystala milionový dotační podvod

Policie obvinila z podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie (EU) dvě ženy a muže z jižní Moravy. Hrozí jim až osm let vězení za to, že získali na dotacích sedm milionů korun na školení lidí pracujících ve veřejném stravování a na vzdělávání kosmetiček. Kurzy se ale nekonaly. Dnes to řekla mluvčí policie Petra Vedrová.

Obvinění si založili sdružení, které pak požádalo EU o úhradu 85 procent nákladů na projekt vzdělávání zaměstnanců z veřejného stravování. Sdružení dotaci dostalo. Zavázalo se, že vytvoří studijní materiály, zprovozní vzdělávací internetový portál a bude pořádat praktické celodenní dílny.

V první fázi skutečně vznikl program umožňující e-learningové vzdělávání a několik videonahrávek, ovšem ze strany veřejnosti o kurz nebyl téměř žádný skutečný zájem. Podnikavé ženy si ale začaly vytvářet fiktivní prezenční listiny, které měly dokládat, že kurz se řádně koná, a dokonce že jeho absolventi dostávají certifikáty o úspěšném absolvování, uvedla mluvčí.

Sdružení si později podalo žádost o poskytnutí dotace na vzdělávání kosmetiček. Měl se konat pod heslem "Návrat k poctivému řemeslu". Trojice opět s žádostí uspěla, školení se ale nekonala. Místo nich si ženy podle policie vytvořily padělky dokladů o tom, že kosmetičkám předávají zkušenosti.

Kriminalisté se kauzou začali zabývat v srpnu 2011 a její rozsáhlé vyšetřování ukončili v uplynulých dnech. Jde o jeden z největších případů tunelování dotací EU na jihu Moravy.

Zdroj ČTK

Štítky dotace, EU, podvody, školení, kosmetičky, stravování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.