pondělí 4. července 2022 Prokop

Policie má hotov spis pro vydání Dahlgrena z USA do ČR

Jihomoravská policie kompletně zpracovala všechny podklady, které jsou nutné pro jednání o vydání dvacetiletého Kevina Dahlgrena z USA do České republiky, v níž je podezírán z čtyřnásobné vraždy.

Policisté dokumenty předali Krajskému státnímu zastupitelství v Brně. Podklady připojí ministerstvo spravedlnosti ke své žádosti o vydání cizince, řekla dnes mluvčí policie Petra Vedrová. Američan je podezřelý z vraždy svých čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích.

Státní zastupitelství je již dostalo, a to v angličtině. "Nadále shromažďujeme vše potřebné pro žádost o vydání. Brzy předáme podklady ministerstvu spravedlnosti," řekl dnes mluvčí zastupitelství Hynek Olma. Přesný termín ale neuvedl.

Američan je podezřelý z vraždy čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích; své sestřenice, jejího manžela a jejich dvou synů. Motiv činu není znám. Podle kriminalistů jej může plně objasnit pouze Dahlgren. Je ve vazbě v USA, kam z Brna uprchl.

FBI ho na žádost jihomoravských kriminalistů zadržela 23. května na letišti ve Washingtonu. ČR běží od té chvíle šedesátidenní lhůta, v níž musí požádat o vydání cizince. V České republice mu hrozí výjimečný trest, tedy doživotí. Spojené státy přitom vydávají své občany do zahraničí zřídka.

Dahlgren, původem z Kalifornie, přicestoval za příbuznými do Brna počátkem května. Bydlel v jejich domě v Ivanovicích a nabízel výuku angličtiny. Co přesně se v den vraždy stalo, to se zatím neví. Ze spisu vyplývá, že Američan postupně zavraždil tři členy rodiny; rodiče a jednoho ze synů. Mezitím u domu zazvonila paní na úklid, kterou poslal pryč, a také poštovní doručovatelka.

Až poté dorazil domů druhý syn, který také zemřel. Dahlgren si následně vzal taxi z Brna na letiště do Vídně a vracel se domů do USA. Ostatky příbuzných údajně zapálil. Našli je hasiči, kteří dorazili likvidovat do domu požár. Mezinárodní zatykač byl v ČR vydán na cizince v době, kdy letěl nad Atlantikem.

Americká prokuratura je pro ponechání Dahlgrena ve vazbě, dokud neuplyne lhůta, v níž může Česká republika podat žádost o vydání muže k trestnímu stíhání. Ta skončí 23. července.

ČTĚTE VÍCE

Zdroj ČTK

Štítky Kevin Dahlgren, vražda, Ivanovice, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.